BLS – czym jest Bezpośrednia Likwidacja Szkód?

 • 17 sierpnia 2020 / 14:11
 • (Komentarzy )
BLS – czym jest Bezpośrednia Likwidacja Szkód?
BLS – czym jest Bezpośrednia Likwidacja Szkód?

W 2015 roku, na wzór pozostałych europejskich krajów, Polska Izba Ubezpieczeń wprowadziła do ubezpieczeń opcję BLS, czyli bezpośredniej likwidacji szkód. Od tej pory klienci firm ubezpieczeniowych mogą do standardowej polisy OC wybrać dodatkową usługę, która sprawdza się w momencie, kiedy jest się poszkodowaną stroną w wypadku. Sprawdź, czym jest BLS i czy warto wykupić tę usługę.

Każdy kierowca w Polsce jest zobowiązany do ubezpieczania swojego pojazdu od odpowiedzialności cywilnej. Oznacza to, że jeśli kierowca spowodował wypadek, to odszkodowanie dla poszkodowanej osoby wypłaca towarzystwo ubezpieczeniowe. Do tej pory ofiara zdarzenia musiała ubiegać się o rekompensatę w firmie ubezpieczeniowej sprawcy. Odkąd dostępna jest usługa BLS, sprawa wygląda inaczej. Dowiedz się więcej.

Czym jest BLS – bezpośrednia likwidacja szkód?

Rynek ubezpieczeń samochodowych w Polsce rozwija się bardzo dynamicznie, wzorem pozostałych państw zachodnich. Jedną ze zmian w ubezpieczeniach było wprowadzenie w 2015 roku BLS, czyli bezpośredniej likwidacji szkód. Co to oznacza dla ubezpieczycieli i kierowców?

Jesteś stroną poszkodowaną w wypadku i chcesz otrzymać odszkodowanie za poniesione szkody. Jeśli wykupiłeś usługę BLS, wystarczy, że zgłosisz się do swojego ubezpieczyciela. On zweryfikuje informacje, wyceni szkodę i zlikwiduje ją lub wypłaci Ci należną sumę tak szybko, jak to tylko możliwe. Następnie Twoja firma ubezpieczeniowa zwróci się do ubezpieczyciela sprawcy o zwrot należności.

Szkoda może zostać naprawiona gotówkowo i bezgotówkowo, tak jak w klasycznym rozwiązaniu. To bardzo wygodne rozwiązanie, które usprawnia proces ubiegania się o wypłatę rekompensaty. Więcej informacji na ten temat znajdziesz pod adresem: https://rankomat.pl/samochod/bezposrednia-likwidacja-szkod-bls.

Czy BLS obowiązuje zawsze?

Usługa bezpośredniej likwidacji szkód obowiązuje w większości wypadków na drogach. Z łatwością otrzymasz pieniądze na naprawę pojazdu lub zwrot gotówki. W ramach BLS nie otrzymasz pieniędzy za:

 • szkodę osobową niemajątkową lub majątkową,
 • wydarzenia, które miały miejsce poza granicami kraju,
 • straty powyżej 30 tysięcy złotych,
 • zdarzenia, w których brało udział więcej niż 2 pojazdy.

To spore ograniczenia, które warto wziąć pod uwagę podczas wybierania dodatkowych opcji OC.

Co otrzymam w ramach BLS?

Bezpośrednia likwidacja szkód dotyczy sytuacji, które miały miejsce na terenie Polski i takich, gdy poszkodowany poniósł tylko straty mienia. Jeśli zdecydowałeś się skorzystać z opcji BLS, możesz liczyć na zwrot pieniędzy za:

 • koszty holowania,
 • parkowanie w miejscu strzeżonym,
 • dodatkowe badania techniczne,
 • wynajęcie samochodu zastępczego,
 • naprawę uszkodzonego pojazdu.

Ubezpieczyciel w ramach BLS może wypłacić Ci także odszkodowanie.

Martwisz się, że sprawca wypadku nie miał wykupionej usługi bezpośredniej likwidacji szkód? Zazwyczaj to ubezpieczyciel sprawcy wypłacał odpowiednie środki. Jednak jeśli masz BLS, to skontaktuj się ze swoją firmą ubezpieczeniową i sprawdź ich procedury w takiej sytuacji. W większości przypadków ubezpieczyciel zgadza się na naprawienie szkód wyrządzonych przez sprawcę.

Ile zapłacę za BLS?

Ceny OC zależą od wielu czynników. Jeśli jesteś wieloletnim kierowcą, który mieszka pod dużym miastem i ma rodzinny samochód z małą pojemnością silnika, to z pewnością Twoja polisa wynosi kilkaset złotych. Jednak koszt ubezpieczenia może zmieniać się w zależności od wielu czynników.

Aby obliczyć swoją składkę za polisę, wejdź na stronę z kalkulatorem cen ubezpieczeń i uzupełnij formularz. Podaj wszystkie swoje dane i parametry techniczne samochodu, historię pojazdu oraz jego sposób użytkowania. Dzięki temu system będzie mógł dokładnie przeanalizować wszystkie dostępne oferty i zaproponować Ci te najbardziej atrakcyjne.

BLS stanowi część ubezpieczenia OC. Chcesz mieć pewność, że wybrany przez Ciebie ubezpieczyciel oferuje bezpośrednią likwidację szkód? Przejrzyj szczegółowe informacje każdej oferty, a znajdziesz tam odpowiednią adnotację odnośnie do BLS.

Bezpośrednia likwidacja szkód to duże ułatwienie i usprawnienie dla procesu ubiegania się o odszkodowanie lub naprawę. Nie warto z tego rezygnować!

Inne z tej kategorii