Jak zmobilizować się do pracy i być bardziej produktywnym – w biurze i w pracy zdalnej

  • 25 września 2020 / 16:22
  • (Komentarzy )

Obniżona produktywność pracy i niska mobilizacja to problem, z którym zmagają się zarówno doświadczeni pracownicy z długim stażem, jak i osoby początkujące. Spadek produktywności dotyka zarówno pracowników wykonujących swoje obowiązki w biurze, jak i tych pracujących zdalnie. Jak to zmienić? Jak być produktywnym? Sprawdź!

Jak być produktywnym? Pracuj w czasie pracy

Sposoby na poprawę produktywności są różne, ale jednym z najistotniejszych jest wyeliminowanie wszelkich rozpraszaczy. A tych, jak pewnie wiesz, jest niemało. Zakupy przez internet, scrollowanie tablicy na Facebooku, przeglądanie Insta Stories, czytanie newsów, sprawdzanie poczty, a podczas pracy zdalnej – sprzątanie, gotowanie czy spacery do sklepu. Jak ułatwić sobie zadanie i oprzeć się pokusom? Podziel pracę na bloki. Ustaw minutnik na 30, 45 czy 60 minut, włącz w telefonie tryb samolotowy, nie zaglądaj na maila, nie otwieraj ulubionych zakładek. Skup się na pracy. Po upływie określonego czasu zrób krótką 5-minutową przerwę, a gdy skończy się przerwa, wróć do pracy.

Dzielenie pracy na bloki jest ważne zarówno w pracy biurowej, jak i pracy kreatywnej, np. w agencji marketingowej. Jeśli interesują Cię zagadnienia związane z marketingiem online więcej porad znajdziesz na blogu wrocławskiej agencji adCookie.

Nie marnuj najlepszego czasu w ciągu dnia na najmniej istotne zadania

Skreślanie zadań z listy jest przyjemne i daje poczucie satysfakcji, ale przepalenie najlepszego czasu na mało istotne zadania nie poprawi Twoich wyników. Jeśli wiesz, że szczyt Twojej produktywności i wydajności przypada na godziny poranne, nie zajmuj się w tym czasie najprostszymi zadaniami. Być może lista zadań szybko się skróci, jednak poskutkuje to tym, że w czasie spadku energetycznego i obniżenia efektywności, będziesz musiał wykonać najtrudniejsze zadania.

Parkuj” czekające zadania

Gdy pracujesz i skupiasz się na jednym zadaniu, ale do głowy wpadnie Ci kolejne, nie wykonuj go od razu. Najpierw dokończ to, co już zacząłeś. Pozostawianie niedokończonych zadań nie wpływa dobrze na motywację i produktywność. Zamiast przeskakiwać z zadania na zadanie, weź kartkę lub otwórz dokument, na górze napisz duże P, jak parking, i zapisuj tam wszystkie pomysły, które muszą poczekać na swoją kolej.

Listy zadań – jakich błędów nie popełniać przy ich tworzeniu?

Jednym z najczęściej popełnianych błędów jest przecenianie tego, co możemy zrobić w ciągu dnia. Planujemy zbyt optymistycznie i tworzymy niekończące się listy zadań, których nie mamy szansy wykonać w ciągu dnia. A gdy pod koniec pracy widzimy, że lista się nie skróciła lub wręcz wydłużyła, dopada nas złość i frustracja. W związku z tym tworząc listę zadań, pamiętaj, by mierzyć siły na zamiary.

Innym błędem, który popełniamy, jest próba zaplanowania wszystkiego pod koniec pracy lub przeciwnie – niezapisywanie obowiązków do wykonania następnego dnia z przekonaniem: „będę o tym pamiętać”. Jak znaleźć złoty środek? Pod koniec pracy spisz wszystkie zadania, które musisz skończyć następnego dnia, ale nie układaj ich w kolejności – nie myśl o tym, kiedy i jak je wykonasz. Po prostu je spisz. Dzięki temu spadnie Ci z ramion ciężar odpowiedzialności i nie będziesz musieć myśleć po pracy, o czym mogłeś zapomnieć i co jeszcze musisz zrobić. Listę zadań uporządkuj rano, zaraz po przyjściu do pracy – wyspany, ze świeżym spojrzeniem.

Pamiętaj też, że plany można zmieniać – jeśli więc coś je pokrzyżuje, nie denerwuj się i nie frustruj, tylko dopasuj swój plan działania do zaistniałej sytuacji.

Inne z tej kategorii