Materace medyczne - co odróżnia je od tradycyjnych materacy do spania?

  • 3 czerwca 2020 / 12:10
  • (Komentarzy )
Materace medyczne - co odróżnia je od tradycyjnych materacy do spania?
Materace medyczne - co odróżnia je od tradycyjnych materacy do spania?

Materac medyczny wbrew pozorom nie jest produktem przeznaczonym do szpitali. Można sobie kupić taki materac do domu. Zanim wybierzesz odpowiedni materac medyczny, poznaj jego właściwości.

Materace medyczne – dla kogo

Materace medyczne nie są przeznaczone dla wąskiej grupy odbiorców, chociaż są osoby, które ze względu na stan zdrowia właśnie na takich materacach powinny spać. To chorzy na reumatyzm i kręgosłup, ale też osoby obłożnie chore, które nie wstają z łóżka, a także alergicy. Dla nich wszystkich materac medyczny będzie wybawieniem od codziennych dolegliwości, nie tylko bólowych, ale też związanych z pojawianiem się odleżyn oraz kataru siennego i podrażnień skóry. Na pewno warto kupić materac medyczny na czas rehabilitacji po wypadku.

Jednak z dobrodziejstw, jakie niosą ze sobą właściwości materacy medycznych, mogą korzystać wszyscy. W czasach, gdy mamy coraz mniej sił i chęci na dbanie o formę fizyczną, często przyjmujemy pozycję siedzącą, zaniedbujemy codzienną gimnastykę, rezygnujemy z chodzenia pieszo i jeżdżenia rowerem, materac medyczny może być doskonałą profilaktyką wad postawy i zwyrodnień kręgosłupa i stawów. Przy tym takie materace są bardzo wygodne, nic więc dziwnego, że sięga po nie coraz więcej osób.

Materac medyczny – jak wybrać

Jak każdy inny materac, tak i materac medyczny trzeba dopasować do wagi i wzrostu. Ale to nie wszystko. Istotny jest stopień twardości, liczba stref podparcia, a nawet stron materaca. Teoretycznie każdy materac ma dwie strony, ale np. materace medyczne Sleepmed dzięki możliwości przełożenia warstw pianki w materacu mają sześć różnych stron, każda o innym stopniu twardości.

Szukając wygodnego materaca medycznego, warto się zastanowić, czemu ma on służyć. W ofercie marki Hilding Anders można znaleźć materace dla osób z problemami kostno-stawowymi, cierpiących na odleżyny, na tzw, zimne nogi, co w praktyce oznacza problemy z krążeniem oraz materace dla alergików. Wszystkie one mają status materacy medycznych.

Przeczytaj także: Jaki materac wybrać dla osób z przepukliną kręgosłupa?

Materac medyczny – najważniejsze cechy

Materace medyczne produkowane są z pianki termo lub wysokoelastycznej, ale nie każdy materac piankowy jest materacem medycznym. Tak naprawdę jest nim tylko ten wyrób, który został oznaczony jako materac medyczny. Taki certyfikat oznacza, że materac został dogłębnie przebadany pod kątem właściwości prozdrowotnych i że właściwości te zostały potwierdzone.

Materace medyczne dobrze dopasowują się do kształtu ciała, nie powodują ucisku, jednocześnie zapewniając potrzebne wsparcie kręgosłupowi. Dzięki odpowiedniej wentylacji zapobiegają gromadzeniu się grzybów, bakterii i alergenów. Zewnętrzny antyalergiczny pokrowiec można prać w pralce. Każdy materac piankowy, także materac medyczny, nadaje się na łóżko ze stelażem z regulowaną wysokością zagłówka. To ważna informacja dla osób obłożnie chorych. Przebywając cały dzień w łóżku, mogą swobodnie przybrać pozycję półsiedzącą bez obaw o kondycję materaca.

Materace medyczne sprzedawane są z obniżoną stawką VAT, dlatego ich cena nierzadko może być niższa od innych materacy. To produkt jedyny w swoim rodzaju – z podwyższoną jakością i obniżoną ceną.

Założona w 1939 r. w Szwecji firma Hilding Anders jest wiodącym producentem materacy na rynku o wszechstronnej ofercie. Obecna na Polskim rynku od 2001 roku firma podbiła serca Polaków wysoką jakością I skandynawskim stylem. W swoim portfelu firma posiada marki takie jak Hilding, Curem, Jansen, Bedding oraz Carpe Diem. Poza własną produkcją Hilding tworzy również materace dla marek takich jak Agata, Amazon BRW, Sleepmed i wiele innych.

Inne z tej kategorii