Koszt budowy domu w 2020 - sprawdź na co wydasz najwięcej!

  • 19 marca 2020 / 11:38
  • (Komentarzy )

Budowa domu jest bardzo kosztownym przedsięwzięciem, jednakże coraz większa ilość osób decyduje się na postawienie swoich wymarzonych czterech ścian.

Spowodowane jest to głównie tym, że wynajem mieszkań przestał się już tak bardzo opłacać i ludzie chcą mieszkać na swoim. O wiele bardziej opłaca się zaciągnąć kredyt na budowę nowego domu, niż co miesiąc opłacać czynsz za wynajem mieszkania, dlatego budowa domu staje się bardzo popularnym sposobem, by iść na swoje.

Koszt budowy domu i kupna mieszkania jest dość podobny i wynosi około 300 tysięcy złotych. Ceny poszczególnych materiałów zmieniają się z miesiąca na miesiąc, dlatego zazwyczaj trudno jest oszacować dokładny kosztorys budowy domu. Jednakże bazując na obecnych cenach, można z dużą dozą prawdopodobieństwa wycenić koszt budowy domu. Na co wydamy najwięcej podczas budowy domu w 2020 roku i gdzie możemy szukać oszczędności?

Nie od razu Rzym zbudowano, czyli jakie są wstępne koszty budowy domu?

Budowa domu jest procesem dość długim i wymaga on dużej precyzji i dobrych planów. Pierwszym etapem jest oczywiście kupno działki na, której będzie stał nasz dom. Później w zależności od tego, czy działka jest uzbrojona, czy nieuzbrojona, dochodzą koszty doprowadzenia prądu, kanalizacji, czy gazu. Gdy działka jest już przygotowana, to konieczny jest projekt domu. W tym wypadku należy udać się do specjalistów, ponieważ projekty domów parterowych i poziomowych wynoszą od 1500 złotych, do nawet kilkunastu tysięcy.

Kolejną kosztowną inwestycją jest postawienie fundamentów, które są jednym z ważniejszych elementów całego budynku. Jego koszt to około 30 tysięcy, jeśli zdecydujemy się na ławy fundamentowe o szerokości 70 cm i grubości ścian fundamentowych na poziomie 25 cm.

Trzy etapy budowy domu, które są kluczowe dla jego całokształtu

Budowę domu możemy podzielić na trzy podstawowe etapy:

  • stan surowy – w którym mamy fundamenty i całą konstrukcję, czyli ściany, dach, schody.
  • stan surowy zamknięty – dom ma już stolarkę okienną i drzwiową oraz bramę garażową.
  • stan deweloperski – w domu poprowadzona jest już instalacja elektryczna, wodna i gazowa. Wykonane jest także ocieplenie, tynki, parapety, czy posadzki.

Dziś bardzo popularnym etapem jest także stan pod klucz, w którym wykonane są już wszystkie prace i możliwa jest przeprowadzka.

Za co w 2020 zapłacimy najwięcej?

Ten rok będzie charakteryzował się dość sporym wzrostem cen, ponieważ eksperci twierdzą, że koszty już do tego czasu wzrosły o 9,5% względem ubiegłego roku. Najdroższą inwestycją przy budowie domu jest wbrew pozorom dach. Według wyliczeń budowa i pokrycie dachu dachówką ceramiczną jest kosztem rzędu około 50 tysięcy złotych. Wszystko zależy oczywiście od powierzchni dachu i tego, czym się go pokryje. Oszczędności można szukać w blacho dachówce.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o kosztach jakie niesie ze sobą budowa domu, to zapraszam do artykułu - Szacunkowy koszt budowy domu do 120 m2 – na jakie koszt należy się nastawić w 2020?

Inne z tej kategorii