Jaki jest najlepszy sposób, aby zmotywować się do pracy?

  • 24 stycznia 2020 / 11:06
  • (Komentarzy )

Długie poszukiwanie pracy może negatywnie wpływać na motywację. Wysyłanie licznych CV, które pozostają bez odpowiedzi pracodawców czy brak zaproszeń na rozmowy kwalifikacyjne to sytuacje, które bywają bardzo przytłaczające. Nie warto się jednak zniechęcać i porzucać prób znalezienia pracy. Jak zmotywować się do dalszego poszukiwania?

Cel i sens

Gdy brakuje motywacji, najlepszym i najlepiej działającym długofalowo sposobem jest jasne postawienie sobie celu, do którego się dąży. Zrozumienie sensu, który za tym stoi i uargumentowanie go to podstawa. Po co jest nowa posada? Czemu decydujemy się na zmianę? Co nam przeszkadzało w poprzedniej pracy? Co chcemy osiągnąć? Taki wywiad z samym sobą pozwoli jasno zrozumieć własne chęci i zamiary. To nie są wcale łatwe pytania, ale właśnie znalezienie na nie jasnej odpowiedzi pozwoli być skuteczniejszym i bardziej skoncentrowanym na zadaniu. Zanotowanie sobie na kartce jasnego celu na kratce będzie bardzo motywujące. Warto powiesić go na widocznym miejscu i każdego ranka przypominać sobie, co chcemy osiągnąć.

Myśl o dobrych skutkach, a nie o przeszkodach

Jednym z błędów – i to nie tylko w czasie poszukiwania pracy, jest dopatrywanie się trudności i przeszkód jeszcze zanim się za coś zabrało. Wyszukiwanie negatywnych elementów „nakręca” i skutecznie nie pozwala skupić się na pozytywach. Zamiast myśleć o tym, jakie trudności mogą pojawić się w nowej pracy i narzekać, że nie dasz sobie rady, pomyśl, ile satysfakcji mogą przynieść nowe wyzwania i jakich ciekawych ludzi spotkasz w nowy miejscu. Taka wizualizacja potencjalnych korzyści pcha do dalszego działania.

Poproś o pomoc

Proszenie o pomoc to nie jest wstyd. Istnieje wiele zadań, których nie da się wykonać w pojedynkę, bo przecież nie ma osób, które wszystko potrafią i wszystko wiedzą. Rozmowy z osobami, które mają podobne problemy, cele i zamiary czy idą w tym samym kierunku lub już przeszły pewną drogę i po długich poszukiwaniach znalazły wymarzoną pracę, bywa bardzo pomocne. Takie kontakty wiele ułatwiają: można korzystać wówczas z rad, wymieniać się doświadczeniami, a także wzajemnie się motywować, a czasem nawet inspirować.

A może źle szukasz?

Miejscem najczęstszych poszukiwań pracy są portale internetowe. Te najbardziej znane, mimo iż pełne ogłoszeń, nie zawsze są w stanie zaspokoić aspiracje poszukującego. Czasem może też zdarzyć się tak, że na portalach, na których odbywają się poszukiwania, brakuje ogłoszeń dopasowanych do danych kwalifikacji, czy też ofert pracy, o których się marzy. Wówczas warto rozszerzyć poszukiwania o inne strony, na przykład www.aplikuj.pl.

Być może brak odpowiedzi na podania spowodowane są niewłaściwym przygotowaniem CV. O tym, jak poprawnie napisać życiorys, przeczytasz w innej publikacji: „Czy wiesz, jak dopasować CV do oferty pracy? 5 ważnych wskazówek”. Dobrze napisany życiorys zwróci uwagę pracodawcy i zwiększy szansę na otrzymanie pracy.

Nie warto się zniechęcać za szybko. Czasem niewielkim nakładem pracy szybko przygotujesz dobre CV, dzięki któremu zostaniesz zaproszony na rozmowę z potencjalnym pracodawcą. Pozytywne nastawienie i motywacja także będą przez niego docenione.

Inne z tej kategorii