Obraz do salonu - jak dobrać obraz do wnętrza

  • 17 marca 2021 / 10:52
  • (Komentarzy )

Chcesz kupić obraz, a nie bardzo wiesz, jak go wybrać? Przeczytaj poniższy poradnik, a dobranie obrazu do salonu stanie się dziecinnie proste.

Jak dobrać obraz do salonu – znajdź mu godne miejsce

Rozejrzyj się po pomieszczeniu i zastanów, na której ścianie jest na tyle pusto, by obraz był tam odpowiednio wyeksponowany. Zwyczajowo obrazy w salonie wiesza się nad kanapami, kominkami lub komodami. Nie wiesza się obrazów nad telewizorem.

W sypialni obraz powinien wisieć naprzeciwko łóżka – nigdy nad nim. Także w pokoju dziecięcym obraz nie powinien zawisnąć nad łóżkiem.

Jak ustalić wielkość obrazu

Tu trzeba się odnieść do zasady proporcji. Im więcej miejsca, tym większy obraz wieszamy. Najlepiej, by był szerokością zbliżony do szerokości sofy lub kominka. Jednak warto pamiętać o marginesach na ścianie. Obraz nie powinien wisieć w bezpośrednim sąsiedztwie mebli lub w rogu pomieszczenia. Przyjęło się, że między ramą obrazu a meblami lub narożnikami wnętrza powinno być przynajmniej 20 cm. Podobna odległość obowiązuje w górnej i dolnej części obrazu.

Jeśli mamy do zagospodarowania dużą powierzchnię, a nie chcemy mieć w domu obrazu wielkości „Bitwy pod Grunwaldem”, można rozważyć powieszenie kilku obrazów obok siebie. Jeśli będą różnej wielkości, nie należy ich ustawiać od najmniejszego do największego, lepszy efekt da wymieszanie.

Styl obrazu a styl wnętrza

Wielkość obrazu niewątpliwie ma duże znaczenie dla aranżacji wnętrza, jednak to nie na rozmiar będziemy patrzeć. Najważniejsze jest to, co widać na obrazie. A tu możliwości jest naprawdę bardzo dużo. Wystarczy przejrzeć ofertę obrazów marki Eurofirany, by zobaczyć, że znajdziemy tam zarówno klasyczne pejzaże, kwiaty, martwą naturę, jak i obrazy całkowicie abstrakcyjne. Czym więc się kierować?

  • W we wnętrzach minimalistycznych dobrze sprawdzi się architektura lub geometria ubrana w abstrakcyjną formę.

  • We wnętrzach klasycznych można postawić na martwą naturę, kwiaty lub pejzaże.

  • Styl boho lubi nieoczywiste wzory, także na obrazach – powinno być romantycznie, nieco tajemniczo, może nawet groźnie.

  • Styl glamour kocha piękno i wykwintny styl. W takim wnętrzu doskonale sprawdzą się portrety.

  • Styl Hampton jest ściśle ukierunkowany na motywy marynistyczne i taki też powinien pojawić się na obrazie. Może to być np. wzburzone morze, żaglowiec, mewy w locie itp.

  • Styl rustykalny stawia na swojskie klimaty – drzewa, kwiaty, polne drogi.

Kolorystyka obrazu – pasująca czy kontrastowa?

Kolorystyka obrazu do pewnego stopnia będzie efektem stylu wnętrza jako całości, jednak tu też można się nieco pobawić barwami. Nowoczesny minimalizm równie chętnie przyjmie obraz w kolorystyce wnętrza, co całkowicie kontrastowy lub czarno biały. W klasycznym wnętrzu trzeba postawić na wierne odwzorowanie rzeczywistości, także pod względem kolorystyki. Podobnie styl glamour raczej niechętnie przyjmie abstrakcyjne portrety. Tu do wyboru w zasadzie jest portret kolorowy, czarno-biały lub w kolorze sepii.

Jeśli zdecydujemy się powiesić we wnętrzu obraz abstrakcyjny właściwie mamy dwie opcje: postawić na taki w odcieniach ścian i dodatków lub całkowicie z nimi kontrastujący.

Jak wybrać ramę do obrazu

Na ramę do obrazu patrzymy raczej rzadko, skupiając się na samym płótnie, jednak jej wybór nie powinien być dziełem przypadku. Warto pamiętać, że każdą ramę można zmienić.

Duży obraz można oprawić w grubą ramę, mniejszemu lepiej dopasować cienką. Kolor ramy powinien pasować do kolorystyki obrazu, ale też do innych dodatków we wnętrzu. Jeśli jest w nim więcej niż jeden obraz, wszystkie powinny mieć takie same ramy.