Jaka musi być zdolność kredytowa do otrzymania kredytu gotówkowego?

  • 3 marca 2020 / 8:51
  • (Komentarzy )

Kredyt gotówkowy dostępny w większości banków komercyjnych, jakie działają na terenie Polski, to najpopularniejsze zobowiązanie finansowe, jakie zaciągają dzisiaj Polacy. Nadal wydajemy więcej, niż zarabiamy, więc wsparcie pieniężne jest nam niezbędne.

Pocieszające jest natomiast to, że jesteśmy je w stanie spłacać. Jakie warunki trzeba spełnić, by otrzymać kredyt gotówkowy? Jeśli jesteś zainteresowany ofertą instytucji banków, ten tekst jest właśnie dla Ciebie.

Kredyt gotówkowy na dowolny cel – jak go zaciągnąć?

Instytucje bankowe realizują własną politykę kredytową, ale tworząc kolejne oferty, muszą brać pod uwagę również standardy i normy, jakie wyznacza Unia Europejska oraz obowiązujące przepisy polskiego prawa. Dzięki temu kredytobiorcy mogą w pełni ufać bankom oraz cieszyć się poczuciem bezpieczeństwa w ramach jasno skonstruowanych umów i korzystnych warunków spłat.

Pamiętajmy jednak o tym, że kredyt gotówkowy zaciągany na dowolny cel nie jest dostępny dla każdego. Potencjalny klient musi spełniać konkretne warunki, by móc z takiego wsparcia finansowego skorzystać.

Priorytetem jest zdolność kredytowa. Kredyt gotówkowy nie zostanie udzielony, jeśli analityk kredytowy będzie miał jakieś wątpliwości w kwestii wiarygodności, a przede wszystkim wypłacalności potencjalnego klienta. Właśnie dlatego w każdym przypadku generowane są raporty Biura Informacji Kredytowej, analizowana historia kredytowa oraz weryfikowane zarobki klienta i jego comiesięczne koszty. Chodzi o to, by optymalnie móc minimalizować ryzyko kredytowe.

Jakich dokumentów żąda bank? Przede wszystkim generuje raport BIK, ale przyszły kredytobiorca musi również dostarczyć do banku zaświadczenie o zarobkach czy też źródle ich generowania.

Kredyt gotówkowy - jak zdolność kredytowa wpływa na decyzję?

Każdy kredytobiorca wykazuje inną zdolność kredytową, a wpływ na te wyliczenia mają różne czynniki. Pod uwagę bierze się zarobki, ale też wszelkie zobowiązania, jakie klient musi spłacać. Zdolność kredytowa będzie też inna, uwzględniając wartość samego zobowiązania. Im większy jest kredyt gotówkowy, tym większą wypłacalnością musi wykazywać się chętny otrzymania finansowego wsparcia.

Osoby, które nie generują wystarczających zarobków, pozostają niepracujące bądź wykazują zadłużenia z różnego tytułu, raczej nie mają szans na otrzymanie kredytu. W wyjątkowych przypadkach wypłacalność potencjalnego kredytobiorcy nie musi być weryfikowana, ale zdarza się to jedynie wtedy, gdy stały klient chce zaciągnąć kolejny kredyt gotówkowy w tym samym banku. Wtedy najczęściej analizowane są jedynie wpływy na prowadzonym rachunku bankowym.

Jak sprawdzić zdolność, by dostać kredyt gotówkowy?

Należy wziąć pod uwagę, że nie ma uniwersalnego kredytu gotówkowego ani też standardowej oceny zdolności kredytowej. Każdy, kto chce starać się o takie wsparcie finansowe, powinien najpierw oszacować własne możliwości finansowe. Warto sprawdzić własną zdolność finansową, ponieważ ta niewystarczająca dla danego kredytu spowoduje niestety wydanie decyzji negatywnej. Ta z kolei zostanie zapisana w raporcie BIK, co nie wpłynie pozytywnie na wiarygodność kredytobiorcy. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że inne banki również nie udzielą kredytu.

Jak zweryfikować własną zdolność, by otrzymać kredyt gotówkowy? Kalkulator kredytowy, który bez problemu można znaleźć w internecie, jest w tym celu doskonałym narzędziem. Wystarczy w odpowiednie rubryki wpisać wartość kredytu, jaki chce się zaciągnąć, wartość oprocentowania, prognozowaną wysokość rat, wysokość comiesięcznych zarobków czy też wartość zobowiązań, jakie trzeba spłacać. Kalkulator online w kilka sekund wyliczy możliwe szanse na otrzymanie takiego zobowiązania, wskaże też jaką zdolność musi posiadać potrzebujący finansowego wsparcia, by takowe móc w ogóle uzyskać. Obliczy również całkowite koszty, dzięki czemu udaje się zweryfikować opłacalność konkretnych zobowiązań. Dzięki tym informacjom można nie tylko podjąć decyzję o podpisaniu umowy z bankiem, ale w razie przeszkód móc dobrze przygotować się do weryfikacji finansowej.

Należy pamiętać, że kalkulator jest niezwykle pomocnym narzędziem i wręcz niezbędnym jeszcze przed złożeniem wniosku o kredyt gotówkowy, natomiast nie można uznawać wygenerowanych danych za te ostateczne. Właściwą propozycję ze strony banku klient otrzyma po złożeniu wniosku i dostarczeniu wszelkich dokumentów. Kalkulator pozwala jednak oszacować koszty zobowiązania oraz atrakcyjność i opłacalność określonej oferty. Dzięki temu udaje się wybrać kredyt, który charakteryzuje się najbardziej elastycznymi warunkami, zgodnie z indywidualnymi preferencjami, ale też możliwościami spłaty potencjalnego kredytobiorcy.

Inne z tej kategorii