Ian Bostridge & Capella Cracoviensis w interpretacji barokowej „Pasji św. Jana”

  • 21 lutego 2024 / 13:26
  • (Komentarzy )

Męka i śmierć Jezusa wyśpiewana przez największego angielskiego tenora. W Cavatina Hall na zaproszenie Capella Cracoviensis będziemy świadkami arii i chorałów w wykonaniu Iana Bostridge’a. Dodatkowo krakowska orkiestra w połączeniu z chórem będzie towarzyszyć śpiewakowi w przedstawieniu pasji Chrystusa. Jak w ich interpretacji zabrzmi kompozycja Jana Sebastiana Bacha? Dowiemy się już 24 marca.

Capella Cracoviensis – wykonawcy muzyki dawnej

W 1970 roku Jerzy Katlewicz pełniący funkcję dyrektora Filharmonii Krakowskiej powołał do życia Capellę Cracoviensis. Projekt scalał chór kameralny z orkiestrą. Prowadzenie artystyczne tej inicjatywy Katlewicz przekazał Stanisławowi Gałońskiemu, pod rządami którego Capella Cracoviensis skupiła się na repertuarze muzyki dawnej. W ich programie znajdują się więc takie elementy jak: średniowieczne kompozycje, renesansowa polifonia, barokowe pieśni, wczesnoromantyczne opery, po prawykonania muzyki współczesnej.

Capella Cracoviensis wykonuje muzykę na instrumentach z epoki. Sukcesy orkiestry i chóru są spektakularne. Wystąpili m.in. Bachfest Leipzig, Händel Festspiele Halle, Opéra Royal Versailles, Concertgebouw Amsterdam. Dotychczas z zespołem koncertowali tacy wielcy artyści jak: Jakub Józef Orliński, Christophe Rousset, Paul Goodwin, Giuliano Carmignola, Paul McCreesh czy Paul Goodwin.

W 2008 roku dyrektorem naczelnym i artystycznym Capella Cracoviensis został Jan Tomasz Adamus. Dyrygent, klawesynista i organista, edukował się z zakresu muzyki w Krakowie i Amsterdamie. Wskrzesił w krakowskim projekcie pomysł grania muzyki dawnej na instrumentach z epoki. Ponadto Jan Tomasz Adamus pełni funkcję dyrektora artystycznego kilku wydarzeń muzycznych, m.in. 6 Tygodni, Opera Rara Kraków oraz Festiwalu Bachowskiego Świdnica.

Ian Bostridge – angielski tenor w barokowej odsłonie

35-osobowa orkiestra oraz 19-osobowy chór zaprosił do współpracy Iana Bostridge’a. Kariera tego angielskiego tenora to opowieść niebanalna. Edukował się z historii nowożytnej, zdobył doktorat oraz prowadził badania na uczelni Corpus Christi College przy University of Cambridge. Równolegle z pracą naukową rozwijał możliwości wokalne, aż w końcu zdecydował się wybrać muzykę dawną.

24 marca Ian Bostridge & Capella Cracoviensis przedstawią Pasję według świętego Jana. W Cavatina Hall rozbrzmią kompozycje napisane przez Jana Sebastiana Bacha. Mękę Jezusa w wersji barokowych pieśni wyśpiewa tenorem Ian Bostridge w roli Ewangelisty, a Capella Cracoviensis uzupełni utwory śpiewami chóralnymi jako poszczególnych bohaterów, z kolei orkiestra wykona aranżację instrumentami używanymi w czasie baroku. Teksty cytowane w Pasji pochodzą z utworów takich poetów jak: Barthold Heinrich Brockes, Christian Heinrich Postela oraz Christian Weise.

Cavatina Hall Essentials – spotkania z muzyką klasyczną

Powołany do życia w grudniu 2023 roku cykl Cavatina Hall Essentials to pomysł dla wszystkich melomanów marzących o koncertach muzyki klasycznej w odpowiednich warunkach. Ponad tysiąc miejsc, dźwięki słyszane w każdej części sali koncertowej w tak samo perfekcyjny sposób oraz niebanalna architektura powodują, że Cavatina Hall to przestrzeń idealna do takich wykonań. Światowe orkiestry, cenieni dyrygenci i uznani śpiewacy – takie osobowości muzyki dawnej pojawiają się w cyklu.

Czyich spektakli możemy więc spodziewać się w ramach Cavatina Hall Essentials? Skrzypaczka Sulamita Ślubowska przedstawi projekt Kwartety na koniec i początek świata z kompozycjami Oliviera Messiaena i Zygmunta Krauzego. Mezzosopranista Lea Desandre wraz z grupą Ensemble Jupiter zagrają i wyśpiewają arie z Wysp Brytyjskich. Polski skrzypek Adam Bałdych we współpracy z Sinfonietta Cracovia połączy muzykę najnowszą z improwizacją, a brazylijski sopranista Bruno de Sá zaprosi nas w świat barokowych arii. Do zobaczenia!