Poznaj 4 domowe sposoby na nieświeży oddech!

  • 12 maja 2023 / 14:23
  • (Komentarzy )

Problem nieświeżego oddechu jest nie tylko krępujący i ogranicza relacje międzyludzkie, ale nierzadko wskazuje na choroby jamy ustnej. Przeczytaj poniższy artykuł i poznaj 4 sposoby pomagające zlikwidować nieświeży oddech. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one wizyty u stomatologa.

Domowe sposoby na nieświeży oddech mogą znacznie poprawić komfort codziennego życia i zwiększyć pewność siebie. Nierzadko problem ten dotyczy osób, które dbają o higienę jamy ustnej. Wówczas można podejrzewać schorzenia jamy ustnej lub choroby ogólnoustrojowe wymagające diagnostyki. Nieoceniony będzie dentysta - Zakopane to miasto, w którym znaleźć można profesjonalnych i doświadczonych specjalistów. 

  1. Dokładniejsza higiena jamy ustnej

Przy nieświeżym oddechu w pierwszej kolejności sugeruje się niedostateczną higienę jamy ustnej. Rekomenduje się czyszczenie zębów rano i wieczorem (po około 2 minuty), które jest poprzedzone nitkowaniem przestrzeni międzyzębowych. Jeśli nosisz aparat ortodontyczny, nitkuj i myj zęby po każdym posiłku. Zmień również szczoteczkę na elektryczną lub soniczną, które są znacznie dokładniejsze i bezpieczniejsze dla dziąseł niż szczoteczki manualne. 

Chcesz wiedzieć, czy dokładnie czyścisz zęby? Zapisz się na przegląd do stomatologa. Specjalista wykona wybarwianie płytki nazębnej i tym samym zidentyfikuje miejsca, które są pomijane. 

  1. Odpowiednie nawodnienie organizmu

Suchość w jamie ustnej jest jedną z przyczyn nieświeżego oddechu. Odpowiednia ilość śliny nie tylko nawilża błonę śluzową, ale również pomaga usunąć resztki pokarmowe. Chroni przed namnażaniem się bakterii, także próchnicotwórczych. Pamiętaj o piciu 1,5 l wody dziennie oraz o popijaniu jej drobnymi łyczkami w ciągu całego dnia, aby utrzymać wilgoć śluzówki jamy ustnej. Jeśli chcesz dodatkowo odświeżyć oddech, pij wodę z cytryną lub listkami mięty.

  1. Żucie ziół

Istnieje wiele ziół, których żucia odświeża oddech. Są to m.in.:

  • natka pietruszki;
  • mięta;
  • kolendra;
  • bazylia.

Posiadają one dużą zawartość chlorofilu, który łączy się z lotnymi związkami siarki. W efekcie neutralizują nieprzyjemne zapachy. Jeśli nie chcesz ich żuć, możesz obficie dodawać je do potraw. Dodatkową korzyścią będzie wzbogacenie ich smaku i aromatu. Podobnie działa imbir oraz cynamon.

  1. Płukanki gardła

Bakterie gromadzą się nie tylko na zębach. Udowodniono, że większość znajduje się na języku, błonach śluzowych i migdałkach. Dlatego nawet jeśli bardzo dokładnie czyścisz zęby, ale omijasz język i policzki, możesz zmagać się z nieświeżym oddechem. Dobrze sprawdzą się płukanki z soli (1 łyżka soli na 1 szklankę ciepłej wody) lub ostudzonego naparu z rumianku. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, abyś sięgnął po apteczne lub sklepowe płyny do higieny jamy ustnej. 

Pamiętaj, że powyższe metody działają objawowo. Przyczyną nieświeżego oddechu może być stan zapalny dziąseł, afty, rozwijająca się próchnica i wiele innych dolegliwości wymagających leczenia stomatologicznego. Dodatkowo 1-2 razy w roku powinieneś uczęszczać na higienizację zębów (piaskowanie, skaling, fluoryzacja).

– Bez podpisu