Co obejmuje ubezpieczenie Autocasco?

  • 1 września 2022 / 14:41
  • (Komentarzy )

Ubezpieczenie AC, czyli autocasco to druga, najpopularniejsza polisa komunikacyjna, zaraz po obowiązkowym OC. Choć nie jest obligatoryjna, a kierowca może poruszać się autem bez niej, warto rozważyć jej zakup. Znacznie rozszerza podstawową ochronę, dzięki czemu z wielu trudnych sytuacji drogowych udaje się wyjść bez stresu. Zobacz, czym się charakteryzuje ten typ polisy i dlaczego warto ją wykupić.

Ubezpieczenie AC – czym się różni od OC?

OC, czyli ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej zabezpiecza sprawcę, jak i poszkodowanego w zdarzeniu drogowym przed jego finansowymi skutkami. Oznacza to, że sprawca nie finansuje szkód z własnej kieszeni, a poszkodowany ma pewność, że otrzyma pieniądze na naprawę auta. Ten rodzaj ubezpieczenia ma jednak bardzo ograniczony zakres, ponieważ ubezpieczyciel płaci wyłącznie za naprawą auta osoby pokrzywdzonej. Osoba, która spowodowała wypadek musi swoje auto naprawić sama.

AC, czyli autocasco to drugi najpopularniejszy rodzaj ubezpieczenia komunikacyjnego. Znacznie rozszerza zakres ochrony, którą daje OC. Nie jest jednak obowiązkowe, dlatego jego zakres ustala według swoich kryteriów każde towarzystwo ubezpieczeniowe.

Co obejmuje polisa autocasco?

Zakres ubezpieczenia ac może być różny w zależności od firmy ubezpieczeniowej. W większości przypadków jest jednak dość podobny, a odszkodowanie można uzyskać z powodu:

  • wypadku, stłuczki lub jakiejkolwiek kolizji drogowej,

  • uszkodzenia auta przez osoby trzecie, zwierzęta, a nawet przez właściciela (np. jeśli cofając uderzysz w słupek na parkingu),

  • kradzieży lub usiłowania kradzieży pojazdu,

  • pożaru lub wybuchu,

  • działania czynników naturalnych, takich jak burza, grad, powódź, zatopienie, uderzenie pioruna czy uszkodzenia auta np. przez upadającą gałąź.

Polisa AC nie wyczerpuje wszystkich sytuacji, w których potrzebne jest wsparcie ubezpieczyciela. Jeśli chcesz być przygotowany na każdą okoliczność, możesz dokupić do OC i AC ubezpieczenie Assistance. Jest ono gwarancją uzyskania szybkiej pomocy w przypadku np. awarii auta w trasie.

Czy warto kupować AC?

Mogłoby się wydawać, że wystarczająca do poruszania się po drodze jest polisa OC. I rzeczywiście – pod względem prawnym jak najbardziej. Autocasco daje jednak dużo większą ochronę w sytuacjach, które na drodze zdarzają się nie tak rzadko. Zagapić się, uderzyć w coś parkując czy niechcący porysować drzwi może każdy, a dzięki polisie AC jest szansa uzyskania pieniędzy na naprawę od ubezpieczyciela. AC gwarantuje także odszkodowanie w przypadku kradzieży samochodu, która niejednokrotnie jest ogromnym stresem dla właścicieli. Co więcej, niektórzy ubezpieczyciele oferują auto zastępcze na czas naprawy uszkodzonego samochodu, co jest olbrzymią wygodą!

Choć AC nie należy do najtańszych, w razie wypadku czy kradzieży i tak stanowi znacznie niższy koszt niż ten, który trzeba byłoby ponieść z własnej kieszeni. Korzystniej jest kupić autocasco w pakiecie z OC – wielu ubezpieczycieli oferuje wtedy niższe ceny niż gdyby kupowało się je osobno.