Co obejmuje ubezpieczenie OC?

  • 8 sierpnia 2022 / 16:19
  • (Komentarzy )

Zamierzasz kupić swój pierwszy samochód i czytałeś, że Twoim obowiązkiem jest zakup ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej? Zastanawiasz się, czym jest polisa OC i czy naprawdę trzeba ją mieć? Zdecydowanie tak. To właśnie dzięki niej można uniknąć wielu problemów po spowodowaniu wypadku. Dowiedz się, jaką ochronę zapewnia taka usługa i na jaką pomoc można liczyć po zawarciu umowy.

Co to jest ubezpieczenie OC?

Komunikacyjne ubezpieczenie OC, czyli od odpowiedzialności cywilnej to produkt oferowany przez prawie każdego towarzystwo. Według prawa wszyscy właściciele pojazdów powinni je kupować każdego roku. Dlaczego? Tego typu polisa chroni sprawcę wypadku lub kolizji przed koniecznością wypłacania odszkodowania osobom poszkodowanym – wówczas wszelkie koszty związane z realizacją świadczenia ponosi towarzystwo ubezpieczeniowe.

Dzięki temu rozwiązaniu winny zdarzeniu nie musi wypłacać ofiarom należnych pieniędzy z własnego budżetu i nie wpada w kłopoty finansowe. Jednocześnie każdy poszkodowany ma pewność, że otrzyma należne odszkodowanie.

Jaki jest zakres ochrony polisy OC?

Ubezpieczenie od odpowiedzialności zapewnia poszkodowanym wypłatę stosownego ubezpieczenia po doznaniu szkody podczas wypadku. Jego wysokość jest prawnie ustalona. Sumy gwarancyjne wynoszą:

  • 5 210 000 euro dla osób, które odniosły szkody podczas jednego zdarzenia,

  • 1 050 000 euro na szkody w mieniu, które powstały podczas jednego zdarzenia.


Według prawa każde towarzystwo ubezpieczeniowe, które zajmuje się sprzedażą polis komunikacyjnych, ma obowiązek zapewnić wszystkim klientom ochronę od odpowiedzialności cywilnej w takim samym zakresie.

Jedyne, o czym firmy mogą decydować, to cena polisy. Dlatego też niektóre instytucje, zamiast odmówić objęcia ochroną pojazdy, znacznie podnoszą koszt ubezpieczenia dla określonych grup osób. Ma to zniechęcać „ryzykownych” klientów do skorzystania z ich oferty.

Czy można rozszerzyć zakres ubezpieczenia OC?

Zastanawiasz się, czy po spowodowaniu kolizji również będziesz mógł liczyć na wypłatę odszkodowania? Jeśli masz tylko OC, to niestety nie otrzymasz pieniędzy – wówczas cała kwota zostanie przekazana poszkodowanym. Jednak możesz rozszerzyć zakres polisy o dodatkowe ryzyka, np.:

  • kradzież pojazdu,

  • usterki przez akty wandalizmu,

  • uszkodzenia na skutek działania sił przyrody,

  • szkody powstałe przez udział w kolizji.

Taką ochronę zapewniają AC, tj. autocasco, i polisa NNW, czyli od następstw nieszczęśliwych wypadków.

Te dwa rodzaje ubezpieczeń zapewniają wsparcie finansowe dla sprawcy. Dzięki otrzymanym pieniądzom można spokojnie wykonać niezbędne naprawy lub pokryć koszt zakupu nowego pojazdu po kradzieży czy wystąpieniu szkody całkowitej starego auta. Nie ma konieczności wydawania na ten cel wszystkich swoich oszczędności.

Zarówno AC, jak i NNW możesz wykupić tylko podczas zawierania umowy na OC, dlatego też nie czekaj z podjęciem decyzji. Zapoznaj się z dostępnymi ofertami ubezpieczeń, np. na rankomat.pl. Znajdziesz tam czytelnie skonstruowany ranking wszystkich propozycji od towarzystw, dzięki czemu z łatwością porównasz ich warunki i wybierzesz rozsądnie.

Ubezpieczenie OC zapewnia podstawowe wsparcie na wypadek zdarzenia. Jeśli to dla Ciebie za mało, skorzystaj z dodatkowych produktów. Dzięki temu niezależnie od tego, co wydarzy się na drodze, każdy otrzyma stosowne odszkodowanie.