Jaki materac do łóżka dla dziecka – Jaki rozmiar materaca wybrać?

  • 31 marca 2022 / 15:00
  • (Komentarzy )

Odpowiedni materac dla dziecka jest niesamowicie ważny dla jego harmonijnego rozwoju, prawidłowej postawy, napięcia mięśni oraz komfortu w czasie snu, dlatego wybór optymalnego produktu, który będzie również spełniał wymagania estetyczne, często budzi wiele wątpliwości. Dziś postaramy się kompleksowo omówić to istotne zagadnienie. Z naszymi wskazówkami z powodzeniem zaaranżujesz łóżko w pokoju dziecięcym w sposób bezpieczny, praktyczny i stylowy.

Wypełnienie materaca

W przypadku materacy dla dzieci ważne jest, by wkład nie sprzyjał rozwojowi drobnoustrojów, grzybów oraz pleśni. Produkt powinien dobrze podpierać ciało, być sprężysty i nie odkształcać się. Pianka wysokoelastyczna spełnia te warunki, a ponadto zapewnia znakomitą cyrkulację powietrza, równomiernie podpiera ciało i jest trwała. Wybierając konkretny model, zwróć uwagę na jej gęstość. Im bardziej gęsta jest pianka, tym lepiej. Wypełnienie lateksowe jest najwyżej oceniane przez użytkowników. Materiał ten jest połączeniem elastyczności i wytrzymałości. Nie bez powodu jest stosowany w materacach leczniczych. Pianka lateksowa doskonale dopasowuje się do kształtu ciała i zapewnia prawidłową pozycję kręgosłupa podczas snu. Materace zawierające taki wkład szybko powracają do swojego pierwotnego kształtu i nie ulegają deformacjom. Pamiętaj, dla dzieci nie stosuje się materacy sprężynowych. Do 6. roku życia zdecydowanie poleca się te z wypełnieniem piankowym lub lateksowym. Dla pierwszoklasisty można już rozważyć zakup materaca kieszeniowego.

Rozmiar

Fakt, że materac należy dobrać do wzrostu dziecka, jest sprawą oczywistą. Różnica pomiędzy długością materaca a wzrostem malucha nie powinna być mniejsza niż 20 cm. Wielu rodziców, wybierając materac dla swojej pociechy, decyduje się na typowo dziecięcy rozmiar 80 x 160. Trzeba pamiętać, że dobry materac to inwestycja na 8–10 lat. W tym czasie maluch może urosnąć nawet o 100 cm.

Materac dla noworodka

Standardowe są dwa rozmiary: 120 x 60 cm i 140 x 70 cm. Dla najmłodszych granice wielkości materaca wyznacza rozmiar łóżeczka. Musi być on idealnie dopasowany, by nie powstały niebezpieczne dla maluszka szczeliny. Materac 120 x 60 może być stosowany do 3. roku życia, podczas gdy z materaca o wymiarach 140 x 70 Twoja pociecha może korzystać o dwa lata dłużej.

Materac dla starszego dziecka

Najbardziej standardowy rozmiar materaca dla dziecka to 160 x 70 lub nieco szerszy 160 x 80 cm. Do łóżka młodzieżowego nada się materac o wymiarach 180 x 80 cm lub typowo „dorosłych” 200 x 80 cm. Oferty producentów są coraz częściej wzbogacane o możliwość doboru dowolnego rozmiaru pasującego do aranżacji pokoju dziecięcego, młodzieżowego lub sypialni dorosłych z niestandardowym łóżkiem.

Grubość materaca

Dobrej jakości materace dla dzieci mają przynajmniej 10–12 cm wysokości. Wówczas wystarczają one dla dzieci do wagi ok. 30 kg. Jeżeli waga dziecka przekroczy 50 kg (około 12. roku życia), rekomenduje się wybrać grubość jak dla osoby dorosłej, czyli około 20 cm. 

Twardość materaca

Zbyt twardy materac nie zapewnia odpowiedniego odprężenia i relaksu. Mięśnie, szukając komfortowej pozycji, są ciągle napięte. Może to skutkować bólem, złym samopoczuciem i problemami ze snem. Materac dla dziecka musi mieć odpowiednią elastyczność punktową, tj. w miejscu nacisku odpowiednio dopasowywać się do ułożenia ciała i naturalnej krzywizny kręgosłupa.

Pokrowiec

Dbając o odpowiedni nastrój w pokoju dziecka, można aranżację dopełnić spójnym kolorystycznie wystrojem łóżka. Po ciekawe pomysły warto zajrzeć na stronę AboutDecor z poradami oraz przepięknymi realizacjami projektów. Dbaj jednak nie tylko względy estetyczne, ale praktyczne i zdrowotne. Wybierz pokrowiec, który jest wykonany z tkaniny o właściwościach antyalergicznych oraz dobrze znoszących pranie w wysokich temperaturach, jak np. bawełna. Produkt powinien mieć ponadto praktyczny zamek, który umożliwia jego sprawne zdjęcie i wypranie.

Dobrze dobrany materac zwiększy komfort snu dziecka, a gdy maluszek obudzi się spokojny, uśmiechnięty i pełen energii, nastrój w całym domu poprawi się od samego rana.