Alergia i jej nieoczywiste objawy. Jaki lek wybrać?

  • 16 lutego 2022 / 10:43
  • (Komentarzy )

Objawy towarzyszące alergii bywają zróżnicowane, a do tego nie zawsze są specyficzne. Często mylimy je z przeziębieniem, gdy tymczasem nie powinniśmy leczyć grypy, lecz sięgnąć po leki na alergię.

Skąd się bierze alergia?

Alergia to nic innego jak nieprawidłowa reakcja układu odpornościowego na składnik, który uczula nasz organizm. Przy pierwszym kontakcie z alergenem pojawia się reakcja alergiczna - moze to być swędzenie lub wysypka.  Leczenie alergii może wymagać wsparcia szczególnie na początku, np. w przypadku wystąpienia krostek z towarzyszącym im intensywnym świądem. Tutaj sam lek na alergię może nie pomóc od razu. Dlatego dobrze wiedzieć, że uczulenie m.in. na detergenty lub inne substancje chemiczne można zlikwidować, zażywając wapń. Przy silniejszych i bardziej skomplikowanych alergiach obserwujemy pewne bardziej złożone objawy, takie jak katar, kaszel, łzawienie oczu, duszności. Na wiele z nich pomagają tabletki na alergię bez recepty.

Lek na alergię — jaki wybrać?

Najważniejsze jest to, by nie działać po omacku. Warto udać się do specjalisty i stosować lek dobrany przez lekarza. Jednak w czasie wzmożonych objawów choroby połączonych z wydłużonym czasem oczekiwania na wizytę lekarską, warto poradzić się farmaceuty, ponieważ pomoże on z wielu różnorodnych specyfików, dobrać odpowiednie leki na alergię bez recepty. Medykamenty na alergię dostępne w aptece poradzą sobie z delikatnymi objawami.

Z kolei lekarz może dobrać nam odpowiedni lek, ponieważ do dyspozycji ma wiele preparatów, z różnymi substancjami czynnymi. Różnią się one nie tylko formą, lecz również sposobem podania, który zależy od rodzaju i miejsca wystąpienia dolegliwości alergicznych. Doskonale sprawdzają się m.in. leki na uczulenie, które charakteryzuje się działaniem miejscowym, ponieważ dają szybsze efekty, bez wpływu na cały organizm. Gdy objawy są bardzo nasilone lub konieczne staje się dotarcie z substancją czynną do innych narządów, stosuje się tabletki na alergię bądź syropy. Warto też wiedzieć, że immunoterapia to ostateczna metoda leczenia alergii. Wymaga ona diagnostyki i klarownych wskazań medycznych. Immunoterapia nazywana jest potocznie szczepionką na alergię.