W ciągu ostatnich kilkunastu lat nasze życie diametralnie się zmieniło. Jeszcze 25 lat temu byliśmy świadkami, jak odtwarzacz DVD był pożądanym urządzeniem rozrywkowym, telefony komórkowe nie pozwalały na nic więcej niż rozmowy telefoniczne, a dostęp do Internetu był przeznaczony tylko dla posiadaczy komputerów stacjonarnych. Technologia zmieniła się ogromnie na przestrzeni tego okresu, a rozważania na temat tego, czy jakość życia się zwiększyła, są zbędne. Zapewne zastanawiasz się, co jeszcze może przynieść nam przyszłość? Poniżej znajdziesz 5 technologii, które mogą zmienić Twoje życie na lepsze.
Rzeczywistość Wirtualna i Rzeczywistość Rozszerzona są hasłami technologicznymi od ponad dekady. Jednak te najważniejsze trendy technologiczne jak dotąd nie zdołały się zmaterializować w postaci szeroko dostępnych produktów konsumenckich. Obecność wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości w naszym życiu jest minimalna. Mimo że VR i AR są znane w branży, to w 2021 roku nadal są to nowe technologie, o których mało ludzi ma jakiekolwiek pojęcie.
VR było do tej pory wykorzystywane w grach wideo, a aplikacje oparte na rozszerzonej rzeczywistości stały się popularne tylko na chwilę, po czym świat o nich zapomniał. Jednak najlepszym sposobem na to, aby wirtualna rzeczywistość stała się topowym trendem technologicznym w przyszłości, jest uczynienie jej częścią codziennego życia ludzi.
W ciągu ostatnich kilku lat wirtualna rzeczywistość zaczęła również znajdować zastosowanie w programach szkoleniowych. Inną dziedziną, w której doświadczenia z VR okazały się przydatne, jest dostarczanie wrażeń ludziom odwiedzającym muzea. Potencjał wzrostowy wirtualnej rzeczywistości jest bardzo podobny do technologii 3D - wystarczy jedno zastosowanie, takie jak kino w 3D, aby technologia ta stała się mainstreamowa.
Praca związana z wirtualną rzeczywistością nie wymaga obecnie wielu szkoleń. Proste umiejętności programowania wraz z zainteresowaniem tą dziedziną powinny wystarczyć, aby znaleźć pracę w branży. Przy milionach urządzeń wirtualnej rzeczywistości sprzedawanych każdego roku w Polsce i na świecie, jest tylko kwestią czasu, kiedy VR i AR wejdą do naszego życia na dobre.
Jeśli jest jakaś technologia, o której wiedza wciąż jest niewielka, to z całą pewnością jest to 5G. Jest to nowa technologia, do której zaimplementowania firmy i rządy na całym świecie przygotowywały się latami. W kilku krajach technologia ta została już wdrożona i osiągnęła znaczny sukces. Ponieważ 5G znajduje się obecnie w fazie początkowej, jest dostępna tylko w ograniczonym zakresie, a ponadto jest stosunkowo droga.
Liczba urządzeń kompatybilnych z 5G również nie jest znacząca, chociaż większość nowych smartfonów, które pojawią się na rynku, zazwyczaj jest z nią zoptymalizowana. Ta nowa technologia ma znacznie większą przepustowość niż obecna technologia 4G, ze średnią prędkością sieci wynoszącą 100 MB/s i szczytową prędkością 20 GB/s. Urządzeniami, które są kompatybilne to m.in.:
Xiaomi Redmi Note 10;
Samsung Galaxy A52s;
Apple iPhone 12 mini;
Motorola Edge 20;
Xiaomi Mi 11i.
Kiedy technologia 5G była dopiero w fazie rozwoju, miejsc pracy dla inżynierów było niewiele. Jednak w ciągu ostatnich kilku miesięcy firmy zaczęły zatrudniać inżynierów sieciowych, specjalnie na dedykowane stanowiska związane z tą technologią.
Na początku XXI wieku przetwarzanie w chmurze było uważane za kolejną wielką rzecz. W chmurze obliczeniowej dane są przesyłane do scentralizowanego repozytorium, które może uzyskać do nich dostęp niezależnie od lokalizacji. Chmury obliczeniowe zaczęły być wykorzystywane w urządzeniach komercyjnych dopiero około 2010 roku. Do roku 2020, stała się ona już technologią powszechną.
W ciągu zaledwie dekady, chmura obliczeniowa zmieniła się z ezoterycznego terminu w coś co jest już kojarzone przez sporą część społeczeństwa. W 2021 roku chmura obliczeniowa nie jest już jednym z najważniejszych trendów technologicznych, ale raczej należy do przeszłości.
Kolejnym krokiem po przetwarzaniu w chmurze jest obliczanie brzegowe, czyli kolejna raczkująca technologia, która jest bardzo podobna do chmury obliczeniowej, z tą różnicą, że dane nie są przechowywane w centralnym repozytorium. Na obszarach gdzie dostęp do sieci może być trudny lub niemożliwy, przetwarzanie w chmurze jest wyzwaniem, ponieważ nie można już uzyskać danych do repozytorium, w którym są przechowywane dane. To, co robi obliczanie brzegowe, to jak z samej nazwy tej technologii wynika, przechowuje informacje na „brzegu”, czyli w miejscu, gdzie będą one dostępne nawet bez wykorzystania sieci.
Obliczenia brzegowe mają doskonałe zastosowanie w urządzeniach Internetu Rzeczy. Jeśli chodzi o IoT, fizyczne urządzenie, które trzeba kontrolować za pomocą smartfona, nie powinno potrzebować dostępu do danych ze scentralizowanego repozytorium, które może być oddalone o tysiące kilometrów. Zamiast tego, dane powinny znajdować się tak blisko urządzenia, jak to tylko możliwe.
Obliczenia brzegowe pozwalają na pozostawienie danych na „krawędzi” chmury i urządzenia do przetwarzania, dzięki czemu polecenia mogą być wykonywane w krótszym czasie. Zadania związane z obliczeniami brzegowymi zaczęły pojawiać się w tempie wykładniczym wraz z rozpowszechnianiem się urządzeń IoT w ciągu ostatnich kilku lat. Wraz ze wzrostem liczby tych urządzeń, role związane z przetwarzaniem brzegowym staną się prawdopodobnie bardziej powszechne i lukratywne, plasując je zdecydowanie wśród najlepszych trendów technologicznych w 2021 roku.
Sztuczna Inteligencja i uczenie maszynowe stanowiły niegdyś awangardę rozwoju informatyki. Kiedy te technologie powstawały w XX wieku, nie miały prawie żadnych zastosowań, a w rzeczywistości były omawiane tylko w środowisku akademickim. Jednak z biegiem lat zyskały na popularności i trafiły do rąk zwykłych ludzi za pośrednictwem telefonów komórkowych. Poniżej znajdziesz 5 aplikacji z AI, które są dostępne do pobrania na smartfony wraz z krótkim opisem:
Ada |
Jest to aplikacja poświęcona zdrowiu. Jeżeli szukasz odpowiedzi na swoje dolegliwości, to Ada może w tym skutecznie pomóc. Korzystanie z Google nie będzie jedynym rozwiązaniem. |
Deep Art Effects |
Jedna z najlepszych aplikacji do filtrowania edytora artystycznego, przeznaczona dla miłośników wysokiej jakości filtrów fotograficznych, która przekształca zdjęcia i selfie w słynne obrazy za pomocą sztucznej inteligencji. |
Replika |
Jest to aplikacja, która pozwala użytkownikom nawiązać rzeczywisty emocjonalny związek z Repliką, czyli wirtualnym robotem, który może stać się Twoim przyjacielem. Replika prezentuje podobne zachowania jak człowiek. |
Gladiabots |
Jest to gra strategiczna, która kryje w sobie łatwe w obsłudze wprowadzenie do sztucznej inteligencji. W rozgrywce drużyny robotów walczą ze sobą na arenie, ale są kontrolowane przez AI, którą zaprogramowałeś dla nich przed rozpoczęciem bitwy. |
Otter Voice Notes |
Jest to aplikacja, która pozwala na rejestrowanie i sporządzanie notatek w czasie rzeczywistym, dzięki czemu możesz skupić się na rozmowie i mieć pewność, że wszystkie informacje zostaną zapisane. Po zakończeniu spotkania wystarczy odtworzyć cały zapis, by mieć dostęp do wszystkich informacji. |
Uczenie maszynowe reprezentuje dziedzinę informatyki, w której algorytm może przewidywać przyszłe dane na podstawie wcześniej wygenerowanych informacji. Sztuczna inteligencja z kolei to kolejny krok w uczeniu maszynowym, w którym algorytm rozwija inteligencję opartą na danych, a nawet może samodzielnie wykonywać niezbędne zadania.
Często amatorzy tej dziedziny błędnie porównują AI do generatora liczb losowych, w jakie są wyposażone sloty online za darmo. Automaty do gry, są wyposażone w algorytmy, które nie potrafią zapamiętywać danych historyczny. Jeżeli gracz zakręci bębnami, to szansa na wylosowanie przez niego określonych symboli, na liniach wygrywających podczas każdego zakręcenia będą identyczne. AI z kolei charakteryzuje się tym, że potrafi zapamiętywać poprzednie dane. Jest to największa różnica pomiędzy tymi technologiami.
Zarówno sztuczna inteligencja, jak i uczenie maszynowe wymaga zaawansowanej znajomości statystyk. Pomagają one określić wyniki, które algorytm może wygenerować dla określonego zestawu danych, a tym samym dalej je rozwijać. Rozpowszechnienie aplikacji uczenia maszynowego spowodowało, że na rynku pojawiło się znacznie więcej miejsc pracy w tej dziedzinie.
Uczenie maszynowe bez wątpienia jest jedną z przewodnich technologii tego stulecia. Kariera w tej dziedzinie umożliwi Cię eksplorowanie tej zaawansowanej infrastruktury obliczeniowej i nowatorskich badań, dzięki czemu możesz stać się członkiem małej grupy osób w kraju, które będą mieć wiedzę na temat tej technologii. Praca związana z uczeniem maszynowym i sztuczną inteligencją automatycznie stawia Cię na czele rozwoju technologicznego w dziedzinie informatyki.
W dziedzinach takich jak handel detaliczny i elektroniczny, uczenie maszynowe jest niezbędnym elementem poprawiającym doświadczenia użytkowników. Rekomendacje produktów, które można zobaczyć na takich stronach, są na ogół wynikiem działania algorytmu uczenia maszynowego, który analizuje poprzednie wyszukiwania użytkownika i poleca mu podobne produkty. W dziedzinie opieki zdrowotnej uczenie maszynowe może pomóc w analizie danych, aby zapewnić lekarzom lepszą ogląd na sytuację pacjenta. Pomimo tego, że AI pomaga nam w codziennym życiu już teraz, to wciąż jest to nowa technologia, biorąc pod uwagę jej potencjał.
Przez większość początkowego okresu XXI wieku, nauka o danych była kolejną wielką rzeczą stworzoną przez człowieka. Technologia ta wprawdzie posiada znacznie dłuższą historię, ponieważ analiza danych jest podstawowym elementem każdej firmy, rządu, instytucji czy departamentu. Pomaga ona mierzyć ogólny nastrój ludzi oraz wydajność procesów. Jednak od dziś większość analiz danych ma postać cyfrową. Na początku XXI wieku była tak powszechna, że studenci uczyli się jej na kursach wprowadzających na uniwersytetach.
W 2021 roku analiza danych prawdopodobnie dała o sobie znać bardziej niż kiedykolwiek. Wraz z rozwojem technologii obliczeniowej, możliwości analizy danych w rękach ludzi zdecydowanie wzrosną. Nowsze, szybsze algorytmy i metody analizy pojawią się i zaczną być praktykowane w naszym życiu jeszcze bardziej.
Korzyścią z kariery w dziedzinie nauki o danych jest to, że zawsze jest się istotną częścią danej firmy. Dane, które będą produkowane i ich interpretacje, są niezbędną częścią strategii każdego biznesu. W handlu detalicznym i internetowym analiza danych jest wykorzystywana do określenia sukcesu kampanii i ogólnego trendu wzrostu zainteresowania konkretnych produktów przez klientów. To z kolei pomaga opracować bardziej efektywny marketing. Poniżej znajdziesz inne branże, gdzie już teraz jest wykorzystywana nauka o danych:
bankowość;
finanse i rachunkowość;
informatyka;
telekomunikacja;
medycyna;
motoryzacja;
nieruchomości;
marketing.
Rok 2021 może być przełomowym, jeśli chodzi o implementację niektórych technologii w naszym życiu. Najbardziej znaczący postęp możemy zauważyć w rozwoju sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego, które zdobywają coraz większą popularność podobnie jak gry na automatach, w których to generator liczb losowych jest sędzią pojedynku pomiędzy graczem a kasynem.
Jeżeli sztuczna inteligencja posiada w sobie wiele ekscytujących tajemnic, to gry w kasynie online zdradziły nam prawie wszystko. Niesamowite jest natomiast, że pomimo upływu lat, branża hazardowa stale się rozwija i przyciąga nowych graczy. Pomimo tego, że automaty do gier są najmniej opłacalną propozycją dla graczy, z uwagi na dużą przewagę kasyna, to nadal jest to coś, co ekscytuje hazardowych entuzjastów. Dzięki innowacjom światowa gospodarka będzie miała szansę odżyć, a Twoje życie z pewnością zmieni się na lepsze.