Czy podkład do cery trądzikowej można stosować codziennie?

  • 23 listopada 2021 / 12:23
  • (Komentarzy )

Pryszcze, zaskórniki, tłusta skóra, rozszerzone pory... Kto z nas w swoim życiu choć raz nie zmagał się z tym problemem? Liczba osób, których nigdy nie dotyczył trądzik, w rzeczywistości jest niewielka. Nie ulega jednak wątpliwości, że trądzik to problem, który może być obecny na naszej skórze przez długi czas, zanim w pełni się go pozbędziemy. Czasami zmiany trądzikowe na naszej twarzy mogą być niewielkie, a czasami bardzo problematyczne. Mimo to, niezależnie od nasilenia, ich obecność na skórze może stać się przyczyną pogorszonego samopoczucia i niezadowolenia ze swojego wyglądu. To właśnie dlatego wiele osób decyduje się ukryć go pod makijażem. Dowiedz się, jak stosować podkład do cery trądzikowej. 

 

Trądzik – podstawowe informacje

Trądzik to bardzo powszechny problem zarówno w przypadku nastolatek, jak i dorosłych kobiet. Co więcej, w ostatnich latach coraz bardziej wzrasta liczba osób, które zmagają się z tą chorobą. Wpływ na taki stan rzeczy ma zarówno coraz większa ilość zanieczyszczeń w środowisku czy nieustający stres, a także niewłaściwa dieta i brak zbalansowanej pielęgnacji. Co więcej, przyczyny trądziku mogą być o wiele bardziej złożone i mieć swoje źródło w uwarunkowaniach genetycznych, nadmiernej ilości sebum czy zaburzeniach w prawidłowym złuszczaniu naskórka.

 

Niezależnie od tego, czy trądzik pojawi się w wieku nastoletnim, czy też będziemy się z nim zmagać jako dorosłe osoby, zawsze może on stanowić poważny problem estetyczny i psychologiczny. Sytuację dodatkowo utrudnia fakt, że leczenie tej dermatozy jest żmudne i długotrwałe, a w niektórych przypadkach nawet po wielu miesiącach terapii nie daje zadowalających rezultatów.

 

Sposoby na trądzik – co warto wiedzieć?

Obecność tej choroby może mieć duży wpływ nie tylko na samopoczucie, ale i na życie towarzyskie czy zawodowe. Niektóre osoby, chcąc jak najszybciej pozbyć się oznak tego schorzenia, zaczynają wyciskać pryszcze, a inne starają się je zakamuflować przy użyciu mocno kryjących podkładów. Niestety w obu przypadkach efekt może być bardzo zły w skutkach. 

 

Wyciskając zmiany trądzikowe, narażamy swoją skórę na powstawanie trudnych do zagojenia blizn, a także zwiększamy ryzyko rozprzestrzenienia się bakterii na pozostałych partiach skóry. Natomiast mocno kryjący i kamuflujący podkład rzeczywiście zatuszuje nieestetyczne zmiany trądzikowe, ale jednocześnie może znacznie obciążyć skórę i doprowadzić do zatkania porów, czego efektem będzie jeszcze więcej niedoskonałości.

 

Aby trądzik przestał być widoczny, podstawę powinna stanowić odpowiednia pielęgnacja, a także produkty do makijażu, które będą odpowiadać wymaganiom problematycznej cery. Przykładem takiego produktu jest podkład do cery trądzikowej.

 

Podkład do cery trądzikowej – jak wybrać?

Wbrew powszechnej opinii osoby z trądzikiem mogą korzystać z podkładu. Bardzo ważne jest jednak to, aby taki kosmetyk spełniał wszystkie potrzeby wymagającej cery. Dobry podkład do cery trądzikowej powinien łączyć w sobie zarówno cechy podkładu kryjącego, nawilżającego, jak i korygującego, a więc:

  • posiadać lekką, niezapychającą konsystencję;

  • nie zawierać składników wykazujących właściwości komedogenne;

  • posiadać krycie, które można stopniować;

  • zawierać substancje o działaniu nawilżającym;

  • charakteryzować się dobrą trwałością, nie ścierać w ciągu dnia;

  • zapewniać ochronę przeciwsłoneczną;

  • wspomagać gojenie się zmian trądzikowych;

  • dobrze rozprowadzać się po skórze, nie wchodzić w załamania czy zmarszczki.

 

Jak stosować podkład do cery trądzikowej?

Czy podkład do cery trądzikowej można stosować codziennie? Tak naprawdę nie ma przeciwwskazań co do tego, jak często powinien być aplikowany na skórę. Wiele zależy od tego, ile razy w ciągu tygodnia się malujemy. Niektóre osoby makijaż wykonują praktycznie codziennie, inne sporadycznie. Bardzo ważne jest jednak to, aby zawsze pamiętać o dokładnym demakijażu twarzy oraz oczyszczeniu skóry przy pomocy kosmetyków o działaniu normalizującym. W innym przypadku niezmywanie podkładu może doprowadzić do pogorszenia stanu skóry.