Kupiłeś samochód? Sprawdź, jakich formalności musisz dopełnić

  • 15 listopada 2021 / 14:48
  • (Komentarzy )

Zakup nowego samochodu to nie byle jakie wydarzenie. W tym tekście opisaliśmy wszystkie formalności, które czekają na osobę nabywającą pojazd. Dzięki temu możesz mieć pewność, że o niczym nie zapomnisz.

Nie zapominaj o starym samochodzie

Jeśli kupujesz nowy pojazd, jest duża szansa, że właśnie pozbyłeś się swojego starego samochodu. Musisz wiedzieć, że jako strona sprzedająca również masz do wypełnienia kilka obowiązków. Jednym z nich jest wyrejestrowanie pojazdu, którym dotychczas się poruszałeś. Więcej informacji o tym, jak wygląda wyrejestrowanie pojazdu na https://najtaniejuagenta.pl/.

Uporządkuj kwestię OC

W momencie, w którym nabyłeś pojazd, to na Tobie zaczął spoczywać obowiązek objęcia go ochroną z tytułu ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej. Jeśli razem z dokumentami sprzedawca przekazał Ci również starą polisę OC, masz dwie możliwości. Możesz:

  • zostać przy dotychczasowym ubezpieczeniu – pamiętaj jednak, że będzie ono trwało jedynie do naturalnego wygaśnięcia umowy. Nie będziesz mieć również możliwości przedłużenia OC od poprzedniego właściciela;

  • wykupić nową polisę – takiej sytuacji czeka Cię wypowiedzenie dotychczasowej umowy i zawarcie nowej na swoje nazwisko.

Ciężko jednoznacznie stwierdzić, które rozwiązanie jest dla Ciebie lepsze, ale na pierwszy rzut oka wydaje się, że korzystniej jest wykupić polisę na własne nazwisko i rozpoczęcie zbierania zniżek. Każdy przypadek powinien być jednak indywidualnie przeanalizowany.

Zarejestruj pojazd

Gdy uporządkujesz już sprawy związane z ubezpieczeniem OC, powinieneś dokonać rejestracji pojazdu. Możesz tego dokonać w wydziale komunikacji właściwym dla Twojego miejsca zamieszkania. Cały proces nie jest wymagający i jedyne co musisz zrobić to przygotować wniosek (dostępny w urzędach lub na stronach WWW wydziałów komunikacji) oraz załączniki. W przypadku rejestracji pojazdu zakupionego w Polsce będziesz potrzebować:

  • dowodu własności (wystarczy umowa kupna-sprzedaży),

  • dowodu rejestracyjnego z ważnym przeglądem technicznym,

  • karty pojazdu (o ile została wydana),

  • dotychczasowych tablic rejestracyjnych,

  • ważnej polisy OC,

  • potwierdzenia dokonania opłaty.

Zgodnie z prawem masz 30 dni na dokonanie rejestracji.

Zapłać podatek PCC

Transakcja zakupu nowego samochodu jest objęta opłaceniem podatku PCC, który wynosi 2% wartości przedmiotu umowy kupna-sprzedaży. Pieniądze powinny zostać przelane na konto urzędu skarbowego w ciągu 14 dni od przeprowadzenia transakcji. Pamiętaj, że podatek wylicza się na podstawie realnej wartości kupionego pojazdu. Jeśli więc kwota w umowie będzie zaniżona może zostać zakwestionowana przez urzędnika zajmującego się sprawą.

Podsumowanie

Zakup samochodu nie kończy się z momentem podpisania umowy kupna-sprzedaży. Na nowego właściciela czeka kilka bardzo ważnych obowiązków, które legalizują całą transakcję i pozwalają na swobodne poruszanie się nowym nabytkiem po publicznych drogach. Dowiedz się więcej na stronie porównywarki OC i AC: https://najtaniejuagenta.pl/.