Jak wybrać najlepszy kredyt gotówkowy dla siebie

  • 6 października 2021 / 13:05
  • (Komentarzy )

Kredyt gotówkowy często jest jedyną formą finansowania ważnych wydatków. Wielu Polaków nie posiada żadnych oszczędności lub jedynie niewielkie kwoty, które uniemożliwiają wykonanie remontu, zakupienie samochodu w celu dojeżdżania do pracy, czy przygotowanie dziecka do rozpoczęcia studiów. Zaciągnięcie kredytu gotówkowego jest rozwiązaniem tych problemów, jednak nigdy nie powinno być traktowane jak panaceum na trudności finansowe. Sprawdź, jak wybiera się najlepsze kredyty gotówkowe.

Kredyty gotówkowe - kto może z nich skorzystać?

Oferty kredytów gotówkowych są kierowane do klientów indywidualnych i przedsiębiorców. Banki przedstawiają osobom prywatnych i klientom biznesowym oferty na innych zasadach, jednak nie zmienia to faktu, że udzielenie kredytu jest możliwe w obu przypadkach. Najlepsze kredyty gotówkowe znajdzie się w porównaniu ofert z różnych banków.

Aby zaciągnąć kredyt gotówkowy online lub w placówce banku, należy być osobą pełnoletnią. Niepełnoletni klienci banków nie mogą zaciągać żadnych kredytów, nawet gdy posiadają konto młodzieżowe. 

Jak przyznaje się kredyt gotówkowy?

Tani kredyt gotówkowy otrzymuje się przez Internet lub w placówce banku. Na początek bank wylicza zdolność kredytową klienta, a następnie sprawdza regularność jego dochodów i historię zadłużenia w bazie BIK. Na tej podstawie przechodzi się do decyzji kredytowej, od której zależy ostateczna kwota kredytu, okres jej spłaty i wysokość oprocentowania.

Przed podpisaniem umowy z bankiem klient powinien otrzymać informacje na temat kosztów zobowiązania. Całkowita kwota kredytu z uwzględnieniem kredytowanych kosztów oraz harmonogram rat to nie jedyne dokumenty, które otrzymuje klient. Powinien otrzymać w banku również wniosek o odstąpienie od kredytu oraz symulację kosztów zobowiązania w przypadku zmiany wysokości stóp procentowych NBP.

Na co uważać, gdy szuka się kredytu gotówkowego dla siebie?

Gdy chce się znaleźć najtańszy kredyt gotówkowy dla siebie, przede wszystkim powinno się sprawdzić RRSO wybranego zobowiązania. Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania wskazuje, jakie będą ostateczne koszty zobowiązania. Im wyższe RRSO, tym więcej zapłaci się odsetek i innych kosztów okołokredytowych. 

Jeśli wybierze się z pomocą porównywarki kredytów gotówkowych interesującą ofertę, dodatkowo powinno się sprawdzić wysokość rat. Rata nie powinna nadmiernie obciążać domowego budżetu, gdyż doprowadzi do utraty płynności finansowej. Jeżeli to możliwe, warto wydłużyć okres spłaty kredytu, by obniżyć wysokość zobowiązań miesięcznych. Jednocześnie warto pamiętać o tym, by nie wydłużać okresu kredytowania bez potrzeby, gdyż wpłynie to na podniesienie łącznej sumy odsetek. 

Jak złożyć wniosek o kredyt gotówkowy?

Wniosek o udzielenie kredytów gotówkowego można złożyć na dwa sposoby. Możliwe jest przesłanie go przez Internet lub wypełnienie osobiście w placówce banku. W obu przypadkach nie uniknie się oceny zdolności kredytowej i sprawdzania historii w BIK, jednak sprawdzanie wysokości i regularności dochodów odbywa się inaczej. Jeśli składa się wniosek online, można uzyskać na jego podstawie jedynie dość niskie kwoty, zwykle do 20 tysięcy złotych. Jeżeli potrzebuje się większej gotówki, niezbędne jest osobiste spotkanie z pracownikiem banku i przygotowanie zaświadczenie o dochodach od pracodawcy. Klienci biznesowi muszą natomiast udowodnić swoją płynność finansową za pomocą KPiR lub innych dokumentów przygotowanych przez biuro księgowe.

Wniosek o kredyt gotówkowy można złożyć w dowolnym banku.