Pływanie dla dzieci – korzyści zdrowotne

  • 7 lipca 2021 / 12:36
  • (Komentarzy )

Rodzice dbający o zdrowie swojej pociechy, starają się zapewnić jej wszystko, co niezbędne do prawidłowego rozwoju. Zbilansowana dieta, porcja rozrywki, ale także aktywność fizyczna to elementy, których nie może zabraknąć w codziennym harmonogramie. Zabawy w wodzie to jedna z czynności, którym dzieci chętnie się poddają. Jakie korzyści zdrowotne przynoszą regularne wizyty na pływalni?

Kształtowanie sylwetki bez kontuzji

Siedzący tryb życia jest najczęstszą przyczyną nieprawidłowej postawy ciała. Dotyczy to również dzieci, które wiele godzin spędzają w szkolnych ławkach, a wolny czas popołudniami trwonią, siedząc przed monitorem. Systematyczna nauka pływania pozwoli skorygować powstające wady postawy i korzystnie wpływa na krzywiznę kręgosłupa. Podczas pływania dziecko odciąża krążki międzykręgowe, które pełnią funkcję amortyzatorów dla całego kręgosłupa.

Pływanie należy do jednej z najbezpieczniejszych dyscyplin sportowych. Ryzyko kontuzji jest niewielkie z uwagi na zmniejszenie ciężaru ciała przez gęstość wody. Podczas pływania odciążane są stawy i nawet duży opór wody nie jest w stanie spowodować kontuzji, których można z łatwością nabawić się, uprawiając sport na twardym podłożu.Rozwój układu oddechowego

Pływanie - jak każdy sport - usprawnia kondycję dziecka, dobrze wpływając na pracę układu oddechowego i pobudzając krążenie. Zwiększony przepływ krwi w trakcie aktywnej zabawy w wodzie wzmaga pracę serca i powoduje jego rozrost. Silny narząd to przede wszystkim zdrowe dziecko, które z czasem wykazuje się coraz lepszą wydolnością w trakcie wykonywania różnych aktywności fizycznych.

Do wizyt na pływalni czy w basenie warto włączyć nurkowanie, które świetnie stymuluje płuca dziecka. Narząd ten najlepiej rozwija się w młodym wieku, co jest kolejnym argumentem za tym, by to właśnie pływanie pojawiło się w dziecięcym grafiku dodatkowych zajęć. Łącząc zabawę w wodzie z nurkowaniem, można skutecznie zwiększyć objętość płuc, co przyniesie pozytywne efekty w przyszłości.

Rozwój mięśni

Kolejną zaletą wynikającą z pływania jest rozwój masy mięśniowej i usprawnienie koordynacji ruchowej u dziecka. Wszystko odbywa się w przyjemnej dla malucha formie. Już podczas nauki pływania mięśnie dziecka ulegają rozciąganiu, zwiększając zasięg ruchów. Każdy trening w wodzie przyczynia się do zwiększenia sprawności i wytrzymałości u dziecka, wpływając na postawę całego ciała.

Gdzie na pierwsze zajęcia?

Pomimo miłości większości dzieci do wody, pierwszy kontakt z instruktorem może być nieco stresujący. Najlepiej towarzyszyć maluchowi podczas zajęć i obserwować, jak coraz sprawniej radzi sobie, wykonując polecenia.

Pływanie warto rozpocząć w miejscu, które zapewni nie tylko trening sprawnościowy, lecz także solidną porcję rozrywki. Najlepiej sprawdzi się aquapark w małopolsce, gdzie maluch znajdzie mnóstwo atrakcji, takich jak zjeżdżalnie, brodzik z wyspą, rwąca rzeka, a nawet plaża zewnętrzna. Nauka połączona z zabawą przyniesie dziecku mnóstwo satysfakcji, a rodzicom dumę z aktywnego malucha.