Jak wzmocnić serce? Dieta na mocne serce - 10 produktów i nawyków

 • 17 maja 2021 / 10:57
 • (Komentarzy )

Serce jest jednym z najważniejszych narządów w ludzkim ciele. Niestety, często poddawane jest obciążeniom związanym ze stylem życia czy czynnikami genetycznymi, co przyczynia się do jego chorób. O ile na genetykę nie możemy wpłynąć, o tyle jesteśmy w stanie zadbać o aktywność fizyczną i zdrową, zbilansowaną dietę. Taka dieta może uchronić przed wieloma chorobami sercowo-naczyniowymi i tym samym przedłużyć życie, poprawić samopoczucie oraz wesprzeć ogólne zdrowie.

Związek diety ze zdrowym sercem

To, co jemy każdego dnia bezpośrednio przekłada się na nasz stan zdrowia. Serce i układ krążenia potrzebują odpowiedniej ilości składników odżywczych, aby prawidłowo funkcjonować. Zwłaszcza serce, które pracuje cały czas - nawet gdy śpimy. Częste spożycie tłuszczów nasyconych, soli i cukrów prostych sprawia, że w naczyniach krwionośnych odkładają się złogi tłuszczowe zwane blaszkami miażdżycowymi. Wzrasta ciśnienie tętnicze, ściany naczyń stają się mniej elastyczne, a serce szybciej się męczy. Jeśli jednak dbamy o to, co spożywamy, krew krąży sprawnie w elastycznych i silnych naczyniach krwionośnych. Tym samym jest w stanie dotlenić i odżywić wszystkie tkanki, również serca. Dzięki temu czujemy się dobrze i długo cieszymy się zdrowiem fizycznym i psychicznym. 

10 produktów i nawyków wzmacniających serce

Istnieje wiele produktów spożywczych polecanych celem poprawy czynności serca. Za najlepszą z diet w tym kierunku uznaje się śródziemnomorską, która jest bogata w warzywa, owoce i oleje roślinne. Jak można się więc domyśleć, serce wzmacniają przede wszystkim witaminy, minerały, NNKT (omega-3, omega-6) oraz antyoksydanty. Oto 5 najcenniejszych produktów spożywczych dla naszego serca:

 • łosoś (oraz inne tłuste ryby morskie)

 • oliwa z oliwek (oraz inne oleje roślinne wysokiej jakości)

 • migdały (a także wszelkie orzechy)

 • tofu

 • natka pietruszki

Łosoś jest cennym źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych, podobnie jak oliwa z oliwek. Migdały i orzechy zawierają dodatkowo witaminy (E i z grupy B) oraz minerały. Z kolei tofu może być idealnym zamiennikiem mięsa, ponieważ posiada sporo białka, tłuszczów nienasyconych i minerałów, natomiast nie ma tłuszczów nasyconych zawartych na ogół w mięśnie i będących czynnikiem ryzyka m.in. miażdżycy. Natka pietruszki (oraz wszelkie zielone warzywa liściaste) są źródłem kwasu foliowego, uznawanego za niezbędny element profilaktyki zawałów i udarów. Warto pamiętać, że nie tylko dieta, ale i styl życia wpływają na stan serca. Oto 5 ważnych wskazówek przyczyniających się do zachowania zdrowia serca:

 • unikaj nadmiernego stresu lub naucz się radzić sobie z nim

 • regularnie uprawiaj aktywność fizyczną

 • rzuć palenie papierosów i inne, szkodliwe używki (dozwolone jest czerwone wino wytrawne uznawane za korzystne dla serca)

 • wysypiaj się - serce także potrzebuje chwili wytchnienia

 • zadbaj o prawidłową masę ciała - nadwaga kilkukrotnie zwiększa ryzyko chorób serca i naczyń

Przestrzeganie powyższych wskazówek sprawi, że poczujemy się lepiej we własnym ciele. W wapteka.pl znajdziemy dodatkowo suplementy diety wspierające prawidłową czynność serca.

Co warto wykluczyć z diety?

Chcąc wspierać serce warto wykluczyć z diety przede wszystkim produkty tłuste, smażone, fast-foody oraz słodycze, będące źródłem cukrów prostych. Należy więc unikać gotowych ciast, ciastek, cukierków, słodkich czekolad, napojów gazowanych, żółtych serów, wędlin i produktów wędzonych oraz tłustego mięsa. Wędliny i produkty wędzone są przeciwwskazane także ze względu na dużą zawartość szkodliwej dla układu krążenia soli. Nie wskazane jest również nadmierne spożycie tłustego sera białego, smalcu i innych tłuszczów zwierzęcych. 

Dlaczego warto dbać o serce?

Nikomu nie trzeba mówić o tym, że warto dbać o własne zdrowie. Dlaczego jednak wyjątkowo należy skupić się na sercu? Otóż choroby serca i naczyń krwionośnych należą do grupy najczęstszych przyczyn zgonów współczesnej populacji. Na pogorszenie kondycji mięśnia sercowego wpływa przede wszystkim tryb życia - niezdrowa dieta, brak ruchu, mało snu czy stres. Upośledzenie pracy serca nie tylko może doprowadzić do śmierci. Wcześniej daje przykre symptomy pod postacią duszności, łatwego męczenia się, kołatania serca, dolegliwości bólowych czy omdleń. Aby cieszyć się życiem i uprawiać ulubione aktywności, warto najpierw zadbać o serce.