Jak dbać o zasłony, aby ochronić je przed blaknięciem?

  • 27 kwietnia 2021 / 11:30
  • (Komentarzy )

Nowe zasłony zachwycają intensywnymi kolorami i nieskazitelną bielą. Niestety, źle traktowane z czasem tracą swój pierwotny wygląd. Podpowiemy ci, jak dbać o zasłony, aby chronić je przed blaknięciem.

Jak zapobiegać blaknięciu zasłon

Chociaż przyczyny blaknięcia zasłon najczęściej upatrujemy w codziennym wystawianiu ich na działanie promieni słonecznych, tak naprawdę nierzadko to my sami popełniamy błędy, piorąc zasłony w zbyt wysokich temperaturach, stosując nieodpowiednie detergenty lub wybierając zły sposób suszenia.

O blaknięciu zasłon mówi się przede wszystkim w kontekście ciemnych tkanin. Tymczasem białe zasłony do salonu też mogą odczuć negatywne działanie promieni słonecznych. Jeśli zauważymy, że brzydko pożółkły, a pranie nie przywróciło im pierwotnej bieli, pozostaje namoczenie ich na kilka godzin w zimnej wodzie z dodatkiem sody oczyszczonej.

Zasłony, które nie wymagają prasowania, najlepiej od razu rozwiesić na oknie. Ale uwaga – jeśli okno wychodzi na słoneczną stronę, zasłon nie zaciągamy, nie powinny schnąć wystawione na działanie promieni słonecznych. W takim wypadku dobrym rozwiązaniem będzie upranie zasłon wieczorem i powieszenie ich na oknie na noc.

Jeśli chcemy wysuszyć zasłony do sypialni lub firany na przelotkach w ogrodzie, rozwieśmy je w zacienionym, przewiewnym miejscu. Co prawda będą schły nieco dłużej niż w słońcu, ale dzięki temu ochronimy ich kolor.

Jak prać zasłony, by nie traciły koloru

W czym prać zasłony? Odpowiednim detergentem będzie płyn do prania, który jest zdecydowanie łatwiejszy do wypłukania niż proszek. Jeśli chcemy uprać ciemne zasłony, powinniśmy zastosować płyn do prania ciemnych tkanin, który ochroni pigment.

Zasłony często są traktowane po macoszemu, bo… są duże. Z niewiadomych powodów tkaniny o dużej powierzchni traktujemy jako bardziej odporne na zniszczenia niż te niewielkie. Tymczasem zasłony bardzo często szyte są z delikatnych tkanin (welwet, welur) i wymagają odpowiedniego traktowania. Maksymalna temperatura, w jakiej można prać delikatne zasłony, to 40°C, ale warto obniżyć temperaturę do 20°C. Tyle wystarczy, by usunąć z tkaniny osiadły na niej kurz i powierzchowne zabrudzenia. Na zasłonach niezwykle rzadko pojawiają się tłuste lub kolorowe plamy, których usunięcie wymaga wysokich temperatur.

Aby zapobiegać blaknięciu zasłon przy praniu, warto do płukania dodać ocet. Jego zapach zneutralizujemy kilkoma kroplami olejku eterycznego.

Jak przywrócić kolor wyblakłym zasłonom

Niestety, nawet jeśli będziemy przestrzegać wszystkich powyższych wskazówek, zasłony mogą z czasem nieco wyblaknąć. Nie oznacza to, że trzeba wymienić je na nowe, chociaż warto to rozważyć. Nowe zasłony mogą być początkiem metamorfozy salonu. Przy jej dokonywaniu warto zainteresować się marką Eurofirany, która ma w ofercie nie tylko zasłony i firany na przelotkach, ale też inne dekoracyjne dodatki.

Jeśli jednak chcemy przywrócić kolor wyblakłym zasłonom, najlepszym sposobem jest użycie specjalnego barwnika. Nie jest to skomplikowane, ale warto zarezerwować sobie trochę czasu i nie planować prania w pralce bezpośrednio po farbowaniu zasłon. Koniecznie będzie uruchomienie pralki „na pusto”, by usunąć resztki barwnika. Dokładna instrukcja farbowania powinna być dołączona do barwnika. Warto też upewnić się, czy wybrany barwnik jest odpowiedni do posiadanych przez nas zasłon.