Dlaczego prywatne akademiki to nowa jakość zakwaterowania dla studentów?

  • 23 kwietnia 2021 / 12:51
  • (Komentarzy )

Jeśli chodzi o wybór zakwaterowania na uniwersytecie, studenci mają teraz szerszą gamę opcji zakwaterowania niż kiedykolwiek wcześniej. Przy tak wielu opcjach może to być trochę przytłaczające. Ostatnio na tym polu wyróżniają się akademiki prywatne, więc postanowiliśmy bliżej przyjrzeć się ich zaletom, aby ułatwić podjęcie ostatecznej decyzji!

Czym są prywatne akademiki?

Prywatne akademiki dla studentów zwykle się różnią, ale zazwyczaj obejmują specjalnie wybudowane budynki, w których studenci mogą wynajmować pokoje. Różni się od swoich tradycyjnych odpowiedników standardem i warunkami umowy. W Stanach Zjednoczonych i na zachodzie Europy stają się one coraz popularniejsze, a ten trend zaczyna również przenikać do Polski.

Możliwość socjalizacji

Jeśli jesteś duszą towarzystwa, zamieszkanie w prywatnych kwaterach studenckich może być dla Ciebie optymalnym wyborem. W takich miejscach umieszczony jest bowiem pokój socjalny, w którym Ty i inni mieszkańcy możecie spędzać czas razem.

Poziom bezpieczeństwa

Rodzice, którzy martwią się o bezpieczeństwo swoich dzieci, powinni pamiętać, że w przeciwieństwie do tradycyjnych domów studenckich, w prywatnych akademikach często funkcjonuje profesjonalny personel od ochrony i całodobowa obsługa. To z pewnością przyczynia się do zwiększenia komfortu życia w takim miejscu.  

Ekonomia wynajmu

Prywatne zakwaterowanie dla studentów na ogół oferuje świetny stosunek jakości do ceny. Często przy wynajmowaniu stancji za pośrednictwem agenta wynajmu będziesz musiał uiścić stosowne opłaty wraz z kaucją. Ogólnie rzecz biorąc, przy omawianym wyborze nie oczekuje się żadnych opłat z góry. Można bowiem zarezerwować pokój ze wszystkimi rachunkami wliczonymi w cenę, po prostu wpłacając depozyt.

Unikanie przykrych sytuacji związanych z prywatnymi stancjami

Przeszukanie poszczególnych forów internetowych i grup na Facebooku ujawni mnóstwo przerażających historii o nieuczciwych właścicielach i zaniedbanych problemach z utrzymaniem mieszkań. Zamiast polegać na wynajmującym, jeśli chodzi o rozwiązywanie problemów i czasami czekać tygodniami na wykonanie pracy, lepiej jest wybrać prywatny akademik – w każdym momencie można bowiem poinformować personel o wszelkich problemach, co jest na wagę złota.

Możliwość wyboru

Zwykłe akademiki przeważnie nie oferują wyboru między pokojem jednoosobowym a wieloosobowym. Pierwszeństwo mają samotni rodzice, studenci z wymian międzynarodowych, czy osoby cierpiące na konkretne schorzenia. Inaczej sytuacja wygląda w przypadku prywatnych odpowiedników, gdzie student faktycznie ma możliwość selekcji najlepszej dla siebie opcji mieszkalnej.

Podsumowanie

Z całą pewnością można stwierdzić, że prywatne akademiki to nowa jakość zakwaterowania dla studentów, a ich coraz częstsza obecność w polskich miastach tylko tego dowodzi. Jeśli więc dopiero przymierzacie się do studiowania, warto prześledzić dostępne oferty i wybrać kwaterę dla siebie, która swoim standardem jest w stanie usatysfakcjonować nawet najbardziej wymagające gusta.