Internet mobilny nawet w górach. Jak zapewnić sobie dobry zasięg?

  • 14 kwietnia 2021 / 11:08
  • (Komentarzy )

Jeśli planujesz wyjazd w góry, zadbaj o każdy detal wyprawy – również o to, czy na Podhalu będziesz mieć stabilny i szybki dostęp do internetu mobilnego. Podpowiadamy, co zrobić, aby bez przeszkód korzystać z pakietu danych w możliwie jak najlepszym standardzie nawet na dużych wysokościach.

    1. Dostęp do internetu mobilnego w górach

Jednym z najważniejszych aspektów rozwoju sieci komórkowych w Polsce od lat 90. XX wieku było zwiększanie zasięgu poprzez inwestycje w infrastrukturę. Ten proces wciąż postępuje, a klienci oczekują dziś nie tylko jakościowych połączeń głosowych czy płynnej wymiany SMS-ów, ale przede wszystkim bezproblemowego dostępu do internetu mobilnego w swoich smartfonach.

Jednym z podstawowych czynników wpływających na zasięg sieci komórkowych jest wspomniana infrastruktura, a więc liczba i rozmieszczenie przekaźników sygnału. Jeszcze do niedawna szlaki turystyczne w polskich górach były swoistą „białą plamą” na mapie, o czym przekonał się praktycznie każdy, kto na wędrówkę zabrał ze sobą telefon. Pod tym względem inwestycje takich operatorów jak Orange czy T-Mobile cieszą i napawają optymizmem.

Orange w 2019 roku rozwinął infrastrukturę na Podhalu, na czym zyskali mieszkańcy i turyści m.in. w Zakopanem, Czarnym Dunajcu czy Bukowinie. Z kolei T-Mobile pod koniec 2020 roku informował o zainstalowaniu przekaźników w tatrzańskiej Dolinie Pięciu Stawów (pozostałych kilka stacji rozmieszczono wcześniej m.in. w Dolinie Chochołowskiej czy nad Morskim Okiem). O stabilności działania infrastruktury operatorów na Podhalu decyduje też specyfika tego miejsca – w szczycie sezonu turyści odwiedzający Zakopane i okolice zużywają dane liczone łącznie w dziesiątkach terabajtów. Swoją drogą, jeśli mieszkasz na południu Polski, sprawdź oferty internetu stacjonarnego, szczególnie jeśli oferujesz noclegi czy prowadzisz działalność gospodarczą.

    1. Najlepszy zasięg w górach

Skoro potrzebujesz Internetu mobilnego w górach, po prostu wybierz ofertę operatora, który zapewnia dostęp do sieci poprzez odpowiednio rozbudowaną infrastrukturę. Kieruj się też warunkami samej oferty, aby nie przepłacić za zbyt drogi pakiet danych w ramach abonamentu lub karty prepaid. Wiedząc, co to jest sieć 5G lub 4G (LTE), jesteś w stanie oszacować, czy wybrany pakiet danych u konkretnego operatora spełnia Twoje oczekiwania i potrzeby związane z pobytem w górach.

    1. Czy warto mieć Internet mobilny w górach?

Wyjazd na Podhale kojarzy się przede wszystkim z relaksem i turystycznymi aktywnościami. Wędrówki po górskich szlakach, nordic walking czy uprawianie narciarstwa otwierają długą listę potencjalnych atrakcji dla całej rodziny. Czy przy tak zaplanowanym urlopie Internet mobilny jest w ogóle potrzebny? W dzisiejszych czasach – jak najbardziej.

Nie bez przyczyny operatorzy starają się wyeliminować białe plamy na mapie zasięgu. Turysta wyposażony w smartfon oczekuje czegoś więcej niż tylko możliwości zadzwonienia do bliskich, gdy właśnie zawędrował na szczyt góry lub odpoczywa w schronisku. Chcemy publikować zdjęcia w mediach społecznościowych, prowadzić wideotransmisje na żywo, słuchać muzyki z platform streamingowych czy oglądać seriale po całogodzinnych aktywnościach na świeżym powietrzu. Oczekiwania dotyczą więc nie tylko samego dostępu do danych, ale przede wszystkim zadowalającej prędkości i stabilności połączenia.

Przed wizytą na Podhalu upewnij się, że Twój operator zapewnia na miejscu dobre połączenie mobilne. Jeżeli nawet korzystasz z telefonu w ramach abonamentu, możesz na czas wakacji zdecydować się na wybór konkurencji i wykupić w tym celu kartę prepaid z pakietem danych.