Zimowa podróż autem w góry - o czym pamiętać

  • 5 stycznia 2021 / 17:11
  • (Komentarzy )

Każdy, kto wybiera się zimą własnym autem na Podhale, powinien odpowiednio zaplanować podróż. O czym pamiętać, udając się w góry? Zapoznaj się z treścią artykułu, aby znaleźć odpowiedź na to pytanie.

Sprawdzenie stanu samochodu

To kluczowy element przygotowań, szczególnie jeśli zmierzasz na Podhale z dalekich, północnych regionów kraju. Przyjeżdżając z Pomorza, Mazur czy Wielkopolski, trzeba pokonać kilkaset kilometrów, dlatego aby uniknąć ryzyka związanego z ewentualną awarią czy usterką, konieczne jest dokładne sprawdzenie stanu technicznego samochodu. Musisz mieć pewność, że uda Ci się dotrzeć bezpiecznie do celu bez żadnych nieprzewidzianych niespodzianek ze strony auta.

Weryfikując stan techniczny pojazdu, zacznij od ogumienia. Jak nietrudno się domyślać, niezbędne są opony „zimówki”, które posiadają odpowiedni, przeznaczony do jazdy po śliskiej nawierzchni bieżnik i ograniczają ryzyko utraty kontroli nad autem. Warto upewnić się także w kwestii sprawności działania akumulatorowa, ponieważ przy niskich temperaturach, a takie panują zimą w górach, jest on narażony na ponadprzeciętne zużycie. Dlatego jeśli ma swoje lata i jest mocno wysłużony, lepiej zawczasu wymienić go na nowy model, aby wyeliminować ryzyko trudności z uruchomieniem silnika na mrozie. Sprawdź też hamulce, ponieważ podczas jazdy w górach również one podlegają ponadnormatywnym obciążeniom.

Wyposażenie pojazdu

Równie istotne jak stan techniczny jest odpowiednie wyposażenie pojazdu. Co ze sobą zabrać, wybierając się w góry na Podhale? Warto zaopatrzyć się w łańcuchy lub specjalne „skarpety” na koła, aby w razie jazdy po oblodzonej nawierzchni móc bezpiecznie pokonać dany odcinek. Nie zaszkodzi zapakować saperki, aby w przypadku zakopania się w śniegu można było pozbyć się białego puchu spod opon. Dla spokoju sumienia warto mieć w aucie linkę holowniczą, podobnie jak obowiązkowe i wymagane przepisami wyposażenie, które obejmuje gaśnicę i trójkąt ostrzegawczy.

Zaplanowanie trasy

Jeżeli przyjeżdżasz w góry z daleka, zaplanuj trasę, którą zamierzasz dotrzeć do celu. Z reguły istnieje kilka dostępnych możliwości dojechania na Podhale – przy wyborze jednej z nich uwzględnij nie tylko odległość, ale również rodzaj drogi, pogodę czy stan nawierzchni. Wyłącznie do Ciebie należy decyzja, czy np. zapłacisz za przejazd płatną autostradą, czy oszczędzisz pieniądze, ale podróż będzie dłuższa i mniej komfortowa.

Wykupienie ubezpieczeń komunikacyjnych

Spośród polis komunikacyjnych dostępnych na rynku ubezpieczeniowym, a także w porównywarce kalkulator-oc-ac.auto.pl z myślą o wyjeździe samochodem w góry warto wykupić przede wszystkim assistance. To ubezpieczenie przeznaczone specjalnie dla osób, które podróżują po Polsce lub Europie i chcą mieć pewność, że w razie problemów z dotarciem do celu otrzymują odpowiednią pomoc.

W ramach assistance możesz liczy na wsparcie techniczne, informacyjne i logistyczne. Kupując tę polisę, zyskujesz gwarancję, że przypadku trudności z autem nie będziesz zdany sam na siebie, lecz otrzymasz profesjonalną pomoc. Niewątpliwą zaletą komunikacyjnego assistance jest możliwość wykupienia polisy tylko na jakiś czas, np. na tydzień, w trakcie którego będziesz w podróży. Pamiętaj, że jeśli nie możesz samodzielnie kupić ubezpieczenia, możesz sporządzić upoważnienie dla innej osoby, która zrobi to za Ciebie. Więcej informacji na temat upoważnienia znajdziesz pod adresem http://kalkulator-oc-ac.auto.pl/upowaznienie-do-ubezpieczenia-samochodu.