Okno w kuchni bez firanki, czyli jak udekorować okno w nowoczesnej kuchni

  • 3 grudnia 2020 / 15:44
  • (Komentarzy )

Okno w kuchni bez firanki, czyli jak udekorować okno w nowoczesnej kuchni

Podczas gdy jeszcze do niedawna nie wyobrażaliśmy sobie okien bez firanek, w nowoczesnych aranżacjach kuchni coraz częściej wykorzystywane są bardziej minimalistyczne dekoracje. Okno bez firanek czy nawet bez karnisza już nikogo nie dziwi. Czym zasłaniać okno w kuchni, jak je ozdobić i czy dekoracja jest potrzebna? Poznaj 5 sposobów na okno w kuchni bez firanki.

Co na okno zamiast firanki?

Okno w kuchni nowoczesnej niekiedy po prostu pozostawiamy bez dekoracji, szczególnie gdy samo okno ma charakter ozdobny i jest elementem integralnym z pozostałymi elementami wystroju pomieszczenia. W lofcie będzie to na przykład stylowe okno podzielone szprosami. Kiedy jednak zależy nam na tym, by w kuchni zyskać nieco intymności, musimy zdecydować o tym, jak i czym zasłonić nasze okna, by jednocześnie zyskać wyjątkową dekorację. Czym ozdobić okno w kuchni? Możliwości jest wiele, a każde z rozwiązań przyniesie nam nieco inny efekt aranżacyjny. Poznaj najciekawsze sposoby na okno w kuchni bez firanki.

  1. Zazdrostki

Choć to tak naprawdę firanki, świetnie sprawdzą się w oknie, nad którym nie jesteśmy w stanie powiesić karnisza. Te niewielkie zasłonki wieszane są z reguły w połowie okna, zasłaniające jego dolną część. Idealnie sprawdzą się w kuchniach urządzonych w stylu rustykalnym, retro czy prowansalskim, tworząc wyjątkowy klimat. Zazdrostki mają też jeszcze jedną zaletę, chronią nas przed wzrokiem sąsiadów i przechodniów, ale nie blokują w pełni dostępu do światła słonecznego.

  1. Rolety

Są częstym wyborem do nowoczesnych kuchni, z uwagi na ich minimalistyczny design. Na oknie tworzą elegancką dekorację, a dzięki temu że są dostępne w przeróżnych kolorach i deseniach, łatwo dopasować je do innych elementów kuchennej aranżacji. Szczególnym rodzajem rolet są plisy, które mogą zasłaniać dowolnie wybrany fragment okna, w zależności od potrzeb. Podobnie jak zazdrostki, idealnie sprawdzają się w kuchni na parterze.

  1. Rolety rzymskie

Specyficzny rodzaj rolet, które po podciągnięciu tworzą estetyczne fałdy, również cieszy się dużą popularnością. Rolety rzymskie ocieplą wystrój kuchni, wciąż jednak będą ozdobą bardzo elegancką i minimalistyczną. Wykonane z różnych materiałów równie dobrze mogą pełnić rolę firanki co zasłony. Rolety rzymskie występują w standardowych rozmiarach dostosowanych do najbardziej popularnych wymiarów okien, ale są także szyte na wymiar. Mają tę przewagę nad zwykłymi roletami, że, w razie zabrudzenia, łatwo można je zdjąć i po prostu wyprać.

  1. Rolety dzień-noc

Ten rodzaj rolet pozwali na w łatwy sposób regulować stopień nasłonecznienia kuchni. Spotkamy je w szerokiej gamie kolorystycznej. Wybór koloru materiału warto dobrze przemyśleć, mając na względzie to, że ciemniejsze tkaniny będą przepuszczać mniej światła. Rolety dzień-noc również mogą mieć mniej lub bardziej dekoracyjny charakter. Najbardziej ozdobne będą rolety australijskie.

  1. Żaluzje

Do wyboru mamy żaluzje aluminiowe i drewniane. W zależności od tego, na jakie żaluzje się zdecydujemy, aranżacja okna zyska inny wymiar. Drewniane żaluzje wprowadzą przytulny klimat, z kolei aluminiowe sprawdzą się w kuchniach o bardziej surowym wystroju. Bez względu jednak na to, z czego są wykonane, żaluzje zawsze są łatwe do utrzymania w czystości, a ponieważ kurz osiada wyłącznie na ich powierzchni, nie wnikając w strukturę materiału, są przyjazne dla alergików.

Więcej aranżacji okiennych w kuchni znajdziesz na verle-home.com