Jakie są najważniejsze cechy stylu nowoczesnego w aranżacji wnętrz

  • 23 listopada 2020 / 16:01
  • (Komentarzy )

Nowoczesne aranżacje kojarzą się z przestronnymi wnętrzami, brakiem zbędnych ozdób i geometrycznymi formami. Ten styl zyskał sobie wielu zwolenników i jest jedną z najchętniej wybieranych opcji jeśli chodzi o urządzanie mieszkań. Aby prezentował się elegancko i spójnie, warto dopracować go pod każdym względem – znaczenie ma odpowiednia kolorystyka, dobrze dobrane meble i dodatki, a także drzwi pokojowe. Jakie są najważniejsze cechy tego stylu?

Kolory w nowoczesnych wnętrzach

Styl nowoczesny pojawił się jako bunt przeciwko zdobieniom i przepychowi w aranżacji wnętrz charakterystycznych dla końca XIX wieku. Jego podstawowymi cechami są zamiłowanie do prostoty oraz funkcjonalność. Tego typu wnętrza mają być przestronne i pełne światła. Rezygnuje się w nich z bogato zdobionych dekoracji oraz nadmiaru różnorodnych kolorów. Jeśli chodzi o wykorzystanie barw, podstawę aranżacji stanowią biele, szarości, a także beże i czerń. Mogą one być uzupełnione o przyciągające uwagę kolory kontrastowe, które jednak nie powinny dominować, a jedynie pełnić funkcję akcentu kolorystycznego obecnego w detalach. W tej roli sprawdzi się czerwień, żółty, a także zielony, niebieski czy pomarańczowy.

Jakie materiały wybierać?

Wybór odpowiednich materiałów do wykończenia nowoczesnego wnętrza doskonale podkreśli ten styl aranżacji. Ponieważ w tak urządzonym mieszkaniu nie ma zbyt wielu dodatków, funkcję dekoracyjną przejmują ściany czy eleganckie podłogi. W takiej aranżacji doskonale sprawdzają się zarówno panele i drewniane deski, jak i płytki ceramiczne, żywica epoksydowa, a także beton lub wykładzina winylowa. Jeśli chodzi o wykończenie podłóg wybór jest więc bardzo duży. Wiele z nich sprawdzi się również na ścianach, które można wyłożyć panelami, drewnem, wykończyć za pomocą betonu, cegieł albo sięgnąć po panele 3D, które odpowiednio oświetlone staną się ciekawą dekoracją. Drewno wykorzystywane jest także do produkcji nowoczesnych mebli, nie mogą być one jednak nadmiernie zdobione – proste formy i geometryczne kształty zdecydowanie lepiej wpisują się w styl nowoczesny. Kanapy, narożniki czy fotele mają jednolitą kolorystykę i pozbawione są pikowań oraz innych zdobień.

Jakie drzwi pokojowe sprawdzą się w nowoczesnym wnętrzu?

Urządzając mieszkanie w nowoczesnym stylu, często skupiamy się na wyborze materiałów wykończeniowych oraz mebli. Warto jednak pamiętać, że dla zapewnienia spójności całej aranżacji ważne jest także znalezienie pasujących drzwi pokojowych. Jednym z najbardziej popularnych rozwiązań są skrzydła z przeszkleniami bez frezowań. Ciekawym pomysłem są też modele jednolite. Mogę one być wykończone na wysoki połysk, ale dostępne są też skrzydła z powierzchnią o strukturze lnu czy łupka oraz matowe. Na tych ostatnich można pisać kredą, dlatego są one chętnie wybierane np. do pokoju dziecięcego. Inne rozwiązanie to szklane drzwi pokojowe, które zapewnią wnętrzom więcej światła i podkreślą dodatkowo przestronność nowoczesnego wnętrza. Są one dostępne w wersji z całkowicie przejrzystym skrzydłem, ale mogą być też matowe bądź piaskowane w ozdobne wzory, np. pasujące do nowoczesnych aranżacji figury geometryczne.

Otwarta przestrzeń

Ponieważ jedną z charakterystycznych cech nowoczesnego wnętrza jest otwarta przestrzeń, mieszkania zaaranżowane w ten sposób mają bardzo często kuchnię połączoną z jadalnią i salonem. W jednym dużym pomieszczeniu poszczególne strefy są wydzielone poprzez dobór odpowiednich mebli. Dobrym rozwiązaniem może być też oddzielenie kuchni od salonu za pomocą dwuskrzydłowych drzwi przesuwnych, co zapobiega przenikaniu zapachów gotowania do części wypoczynkowej, a jednocześnie pozwala w prosty sposób stworzyć przestrzenne wnętrze zależnie od potrzeb. Nie możemy też zapominać o oświetleniu, które także pomaga zaakcentować podział na funkcjonalne strefy w większych pomieszczeniach. Podstawowe oświetlenie górne warto więc uzupełnić o lampy podłogowe czy kinkiety. Źródło światła powinno znaleźć się też nad stołem w jadalni.