Wagi przemysłowe. Jak usprawnić codzienną pracę?

  • 28 września 2020 / 13:37
  • (Komentarzy )

Wielu przedsiębiorców każdego dnia korzysta z urządzeń pomiarowych. Ważenie, bo o nim mowa to jeden z ważniejszych elementów bardziej złożonych procesów takich jak transport czy magazynowanie. Jak usprawnić ten element?

Transport i handel to główne gałęzie praktycznie każdej gospodarki na świecie. Pod tymi ogólnymi terminami kryją się dziesiątki mniejszych procesów. Każdy z nich stanowi małe ogniwo, które tworzy całość. Wypadnięcie któregoś z nich skutkuje przerwaniem łańcucha zależności lub dużymi perturbacjami. Wagi przemysłowe są jednym z tych elementów, bez którego cały proces byłby znacząco utrudniony. Różnią się wielkością, wyglądem i dokładnością. W końcu inaczej prezentuje się sprzęt pomiarowy, na który może wjechać samochód ciężarowy, a inaczej ten na magazynie czy w aptecznym laboratorium. Sprawdźmy, jak wyglądają wagi przemysłowe, które usprawniają pracę m.in. w sklepie czy w magazynie.

Ważenie tu i teraz

Po rozładowaniu towaru z samochodu dostawczego lub kontenera nasza przesyłka jest nieco bardziej rozdrobniona. W takiej sytuacji najczęściej do akcji wkraczają paleciaki. Ich zadanie jest proste, ale ważne. Polega na transferze materiałów z punktu rozładunku na wagę, a następnie przygotowuje się je do dalszej drogi lub umieszcza w magazynie. Określenie ciężaru ma za zadanie potwierdzenie czy zamówione ilości zgadzają się ze stanem faktycznym. Jest to ważne w kontekście rozliczeń, ale także rozłożenia ciężaru podczas transportu. Sam proces polegający na przewozie towarów paleciakiem wymaga określonego czasu. Można go znacząco skrócić, pomijając jeden z elementów całego łańcucha. Takim usprawnieniem będą wózki z wagą. Zainstalowane urządzenie pomiarowe w sprzęcie transportowym umożliwia przewiezienie zasobów bezpośrednio z punktu rozładunku do magazynu lub do dalszego przewozu. W ten sposób czynności pomiarowe wykonywane są w tzw. międzyczasie, a to daje jego realną oszczędność.

Odpowiedni sprzęt na odpowiednim miejscu

Paleciaki z wagą to duże udogodnienie, ale także realna oszczędność czasu, a co za tym idzie pieniędzy. Takie urządzenia obsługują ciężar sięgający 2 ton, co daje szerokie pole manewru nawet dla cięższych przedmiotów. Bardzo istotne jest określenie czy najczęściej badane przedmioty mają mniej więcej te same parametry. Jeśli tak, to wózki z wagą sprawdzą się w warunkach bojowych. Jeśli jednak występuje duży dysonans pomiędzy gabarytami przewożonych produktów, to warto pomyśleć także o wadze stacjonarnej. Odpowiednio zabezpieczona z łatwym najazdem umożliwi dostęp wózkom widłowym. W ten sposób niestandardowe przedmioty można łatwo zważyć i nadać im dalszy bieg w całym procesie. Tego typu wagi nie muszą już być głównymi narzędziami pomiarowymi, jak to ma miejsce obecnie. Ciężar tego zadania wezmą na siebie paleciaki, a waga stacjonarna będzie uzupełnieniem wyposażenia. W ten sposób znacząco podniesiemy efektywność pracy i ograniczymy czas poszczególnych zadań.

Wagi przemysłowe przeszły długą drogę do dzisiejszej postaci. Jednak to nie koniec ich ewolucji. Narzędzia nieustannie się zmieniają, mają dodatkowe funkcje i nowe zastosowania. Takim przykładem zmian na lepsze, jest choćby wózek z wagą. Dzięki niemu znacząco usprawniamy pracę i jej tempo podczas załadunku, przeładunku czy rozładunku. Warto więc pomyśleć nad usprawnieniem tych procesów we własnej firmie. Efekty będą widoczne od razu.