Ubezpieczenie zdrowotne i bezrobocie – jak to działa?

  • 27 kwietnia 2021 / 11:32
  • (Komentarzy )

Utrata pracy to ciężki moment w życiu każdego człowieka. Wraz z utratą źródła dochodu zmienia się również sytuacja związana z ubezpieczeniem zdrowotnym. W tym artykule opowiemy Ci, jak wygląda polisa zdrowotna w przypadku, gdy jesteś osobą bezrobotną.

Kiedy tracisz prawo do ubezpieczenia zdrowotnego?

Od momentu, w którym utracisz pracę, możesz jeszcze korzystać z opieki zdrowotnej przez 30 dni. W ciągu tego okresu Twoje ubezpieczenie będzie działać z pełną mocą i otrzymasz pomoc medyczną w każdej placówce NFZ. Miesiąc to również dobry czas na zdecydowanie co robić dalej. Zasadniczo masz trzy możliwości. Możesz zarejestrować się w urzędzie pracy jako osoba bezrobotna, wykupić ubezpieczenie w NFZ lub wybrać polisę zdrowotną w prywatnej firmie i uniezależnić się od państwowej opieki medycznej. Sprawdź, ile kosztuje prywatna polisa zdrowotna: https://www.ubezpieczeniaonline.pl/zdrowotne/a/ile-kosztuje-prywatne-ubezpieczenie-zdrowotne/259.html.

Wybrałeś PUP – co powinieneś zrobić?

Jeśli zdecydowałeś, że chcesz uzyskać ubezpieczenie zdrowotne, które przysługuje osobom ze statusem bezrobotnego, powinieneś zarejestrować się w Urzędzie Pracy. Wystarczy tylko, że wypełnisz stosowny wniosek i złożysz go w urzędzie. Warto zauważyć, że ubezpieczenie przez PUP jest całkowicie bezpłatne i nie poniesiesz dodatkowych kosztów związanych ze zgłoszeniem Cię jako osoby bezrobotnej.

Chcesz wykupić ubezpieczenie w NFZ

Jeśli istnieją powody, przez które nie chcesz lub nie możesz zarejestrować się w Urzędzie Pracy, to jeszcze nic straconego. Jak pisaliśmy wyżej, w każdej chwili możesz wykupić dobrowolną polisę, ale niestety musisz liczyć się z kosztami rzędu 9% podstawy wymiaru ubezpieczenia zdrowotnego. W roku 2021 składka wynosi aż 509 złotych. Nie zmienia to jednak faktu, że podpisując umowę z NFZ, zyskujesz możliwość leczenia się we wszystkich publicznych placówkach zdrowia.

A może polisa prywatna?

Jest to najkorzystniejsze rozwiązanie zarówno pod względem dostępności, jak i ceny. Nie oszukujmy się – opieka medyczna w NFZ nie stoi na najwyższym poziomie, a i tak wiele osób korzysta z prywatnych wizyt, by nie czekać latami w kolejce do specjalisty. Dodatkowym atutem jest fakt, że placówki medyczne, które świadczą usługi w ramach prywatnych polis, są nowoczesne i przystosowane do oczekiwań współczesnego pacjenta. Co więcej większość z nich jest czynna 7 dni w tygodniu, co oznacza, że otrzymasz również pomoc, gdy będziesz jej potrzebować w weekend.

Co się stanie, gdy pójdziesz do lekarza bez ubezpieczenia?

To bardzo proste – brak ubezpieczenia oznacza konieczność opłacenia rachunku za usługi medyczne, z których skorzystałeś. Ceny za wizyty lekarskie zaczynają się często od 150 zł, ale wiele zależy od wybranej placówki oraz miejsca Twojego zamieszkania. Jeśli mowa o złamaniach lub operacjach to faktury wystawiane przez szpitale mogą sięgać nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Lepiej więc zainteresuj się ubezpieczeniem zdrowotnym, zanim będziesz zmuszony skorzystać z opieki medycznej.

Co więc zrobić?

Najlepszym rozwiązaniem jest połączenie ubezpieczenia w NFZ oraz prywatnej polisy. Taka kombinacja da Ci możliwość leczenia się zarówno w publicznych, jak i prywatnych placówkach. Nie będziesz więc musiał martwić się dostępnością do usług medycznych. Zawsze znajdziesz miejsce oraz wolny termin. Dowiedz się więcej o prywatnym ubezpieczeniu zdrowotnym na: https://www.ubezpieczeniaonline.pl/zdrowotne/0.html.